Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА СОФИЈА ИМ ШТЕТИ НА ОДНОСИТЕ СО МАКЕДОНИЈА


Казашки: Да ја прифатиме реалноста - постои македонска држава, народ и јазик!Премногу страсти, емоции и омраза, особено од бугарска страна, а премалку толеранција, разбирање и прифаќање на различните искуства ги нишаат македонско-бугарските односи. И покрај изјавите на голем број бугарски културни дејци, меѓу кои и Љубомир Левчев, кои тврдат дека непобитен е фактот за постоењето на македонската нација и јазик, во Бугарија многумина, кои себеси се нарекуваат патриоти, не ја прифаќаат реалноста и со својот антимакедонизам им штетат на македонско-бугарските односи, пишува пловдивскиот новинар Христо Казашки.
- Колку и тоа на некои луѓе во Бугарија да не им се допаѓа, ми се чини, најдобро за македонско-бугарските односи е да се прифати реалноста дека постои македонска држава, македонски етнос и македонски јазик. Со директно или индиректно безусловно барање луѓето во Република Македонија да бидат нарекувани Бугари, сериозно загрижува дека билатералните проблеми ќе се зголемуваат, а нема да се намалуваат! Тука треба да се потсети и следниов факт: Жељу Желев, првиот демократски избран претседател на Бугарија, својата книга "Фашизмот" ја преведе на македонски јазик. Уште повеќе, сам замина во Скопје да го претстави своето дело на македонски јазик.

Казашки порачува наместо да се поткопуваат односите, двете земји да организираат тркалезни маси на кои македонските и бугарските научници, историчари, публицисти ќе зборуваат за бугарско-македонските односи, за она што не доближува, а не она што не оддалечува. Порачува да се создадат услови за поголем трговски и економски размена меѓу Република Македонија и Република Бугарија, и конечно да биде завршена железничка линијата Скопје-Софија.
И покрај ваквите апели кои постојано на бугарска адреса пристигнуваат и од македонскиот државен врв, бугарскиот претседател Росен Плевнелиев вчера во неговиот отчет за една година работење потсети на бугарските барања во Европската комисија Македонија да ги задоволи нивните критериуми за добрососедство, ако сака да влезе во Унијата.
- Бев искрен, кога јавно пред комесарот за проширување не се согласив со извештајот на Европската комисија за Македонија, во делот за "добрососедските односии. Манипулација на историјата и политиката на антиквизација на Скопје се опасни, бидејќи создаваат илузии за големо минато, наместо да даваат решенија за иднината. Ја поддржуваме Македонија најдобронамерно, како и секогаш досега, но има проблеми за решавање. Токму затоа Бугарија јасно ја кажа својата позиција за примена на критериумот за добрососедство при оценувањето на напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграција. За време на Европскиот совет во декември 2012 година, земјите-членки се обединија категорично околу разбирањето на важноста на добрососедските односи како услов за членство. Развојот на ова прашање ќе се набљудува од европските институции и земјите од Европската унија, вели Плевнелиев во својот говор.
Без Ботев няма България
23-01-2013, 04:57 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-01-2013, 04:57 PM