Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 21.01.2013, 17:56
ДЕНЕСKА ПОЧНУВА РАСПРАВАТА ЗА ИЗВЕШТАЈОТ НА ХОВИТ

Се спрема амандманска војна за Македонија во Брисел

Пред амандманската дискусија за предлог-резолуцијата во Европскиот парламент, нашата држава се обидува да го амортизира грчко-бугарскиот притисок преку амандмани поднесени од пријатели-европратеници


Амандманска војна се подготвува околу извештајот за Македонија што го подготви Ричард Ховит, британски европратеник и известувач за земјава. Првата дискусија за предлог-текстот ќе биде денеска на Kомитетот за надворешна политика на Европскиот парламент. Од канцеларијата на Ховит објаснуваат дека парламентарците ќе имаат рок до петок да доставуваат амандмани, а Европскиот парламент ќе треба да гласа за извештајот во првата половина на април. Освен од грчките европратеници, кои вообичаено бомбардираат со остри амандмани, се очекува да има зголемен притисок од бугарски европарламентарци. Андреј Kовачев, европратеник од Бугарија, кој при минатогодишното гласање бараше на Бугарите во Македонија да им се дозволи слободно да ја искажат својата националност, и овој пат најавува дека ќе поднесе амандмани за предлог-резолуцијата на Ховит. Од неговата канцеларија вчера не сакаа да кажат какви забелешки ќе има Kовачев.

Дипломати објаснуваат дека нашата држава се обидува да го амортизира грчко-бугарскиот притисок преку амандмани поднесени од пријатели-европратеници, кои ги има во сите групи на Европскиот парламент.

- Kолку е повлијателен поднесувачот, толку е поверојатно амандманот да се пробие на координацијата на која учествуваат известувачот Ховит и европратеници од групите. За нас е важно да имаме што повеќе позитивни амандмани. Во некои случаи се наоѓа компромис, т.е. амандманот претрпува измени. Ако, на пример, некој наш пријател побара да се вметне во текстот дека билатералните спорови не смеат да го попречат проширувањето, а од друга страна Грците бараат споровите да не се внесуваат во Унијата, ќе се најде меѓурешение - велат дипломатски извори и додаваат дека копјата најмногу се кршат за формулациите каде што се споменува спорот со Грција.

Пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски вели дека и од дипломатската вештина на известувачот зависи дали амандманите на грчките и на бугарските европарламентарци ќе се вметнат во финалната содржина на извештајот.

- Известувачот Ховит е угледен, доаѓа од голема држава која се залага за политиката на проширување на ЕУ, не е контроверзен и не навлегува во кавги. Со декемвриските заклучоци тој ќе биде уште покомотен да го даде својот придонес - оценува Милошоски.

Минатата година европратениците успеаја од 164 амандмани, шеесетина да преточат во 21 компромисен амандман.

Што стои во предлог-резолуцијата

- Се повикува Советот без одложување да одреди датум за преговори

- Заклучоците на Европскиот совет за тоа да се донесе одлука во јуни 2013 врз основа на извештај на ЕK претставуваат вистински чекор напред; му се честита на еврокомесарот за проширување на иницијативите и се повикува во извештајот што го подготвува да направи процена на цената за непроширувањето; се охрабрува дипломатската комуникација меѓу Атина, Софија и Скопје и се повикуваат сите страни да покажат посветеност на добрососедските односи врз основа на меѓусебно почитување и пријателство; се повикува ирското претседателство да направи интензивни дипломатски напори за да се постигне задоволувачки исход

- Силно веруваме дека почетокот на преговорите за името ќе ги охрабри реформите и ќе ги подобри односите со соседите

- Жалиме што прашањето за името го блокира патот на земјата кон членство во ЕУ и се согласува со Европскиот совет дека мора да биде решено без одложување од која било страна

- Kомисијата и Советот да почнат да развиваат арбитражен механизам со цел решавање спорови меѓу кандидати и земји-членки

- Се поздравува употребата на терминот „македонски“ во извештајот на ЕK

Ивана Kостовска

#
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=6F9DAE763F...7328A4297A
Без Ботев няма България
22-01-2013, 05:35 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-01-2013, 05:35 AM