Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9Неуспешен политички атентат во Бугарија


Неуспешен политички атентат во Бугарија
Лидерот на Турците во Бугарија, Ахмет Доган (58) остана неповреден при неуспешниот атентат што врз него беше изведен во Софија, додека зборуваше на конференција на неговата партија, Движењето за правата и слободите.

Атентаторот Октан Енимехмедов, бугарски Турчин од Бургас, го впери својот пиштол во главата на Доган, откако претходно непречен од никого се искачи на бината. Но не успеа да пука, најверојатно затоа што оружјето се заглави, по што беше совладан од телохарнителите, кои притрчаа да му помогнат на лидерот, кој во еден момент се обиде сам да се брани. На помош дојде и група гневни партиски делегати кои тешко го претепаа атентаторот, па тој по интервенцијата на полицијата беше уапсен, но сместен во болница.

Освен пиштолот кај напаѓачот се најдени и два ножа, за кои не се знае дали требало да се искористат при нападот, или му биле потребни за одбрана, но полицијата подоцна соопшти дека пиштолот на Енимехмедов не бил „вистински“, туку на гас. Ваквите пиштоли обично служат само како оружје за самоодбрана, но експерти тврдат дека доколку од него се испука од непосредна близина, може да нанесе фатални повреди.

Неколку часови подоцна, Доган се врати во конференциската сала и го оддржа говорот што беше прекинат, поздравен со овации од околу три илјади делегати колку што имаше и во време на нападот. Тој зборуваше на конференцијата на која се избира нов лидер на партијата на Турците во Бугарија. Доган е речиси четврт век на чело на партијата и исто толку време присутен во бугарската политика, редовно појавувајќи се како партнер во бугарските влади, без разлика дали се тие од редовите на политичката десница , или левица. Негов наследник треба да биде Љутви Местан кој не сакше многу да зборува за неуспешниот атентат, освен што рече дека вистинската причина за нападот е „јазикот на омразата и судирањата“. Полицијата и бугарското Министерство за внатрешни работи, најавија темелна истрага, трагајќи по вистинските мотиви и причините кои го натераа Енимехмедов да се обиде да пука во главата на лидерот на бугарските Турци. Објаснување за нападот побара и официјална Анкара, која не го крие своето вознемирување за она што се случи во Софија. Полицијата ќе треба да утврди и кој е виновен за сериозниот безбедносен пропуст, вооружен човек да се најде на конференцијата.

Она што останува за понатаму тоа е разрешувањето на политичките дилеми околу овој случај, без разлика што властите во Софија брзо се обидоа целиот случај да го прикажата како дело на „криминален тип, со досие и човек познат на полицијата“.

Во Бугарија во времето на транзицијата, имаше низа криминално мотивирани убиства, ликвидации и вооружени пресметки на припадници на разни банди од подземјето, но сепак малку политички мотивирани напади и атентати. Последен пат, атентат беше извршен врз поранешниот бугарски премиер Андреј Луканов, некогашен комунистички функционер во времето на Тодор Живков, кој беше убиен, одблизу, со куршум испукан во главата, пред влезот на неговата куќа. Затоа, обидот за атентат врз лидерот на бугарските Турци, единственото национално малцинство за кое Бугарија признава дека постои во земјата, не е обичен криминален случај. Посебно ако се има во предвид блиското минато и политиката на официјлна Софија кон локалното турско население.

Станува збор за Турци кои не се доселеници, ниту имигарнти, или бегалци, туку се население кое таму живее со векови и останало на територијата на денешна Бугарија, по распадот на некогашната Отоманска Империја. Во склопот на својата националистичка политика кон малцинствата, живкова Бугарија се обиде да го реши „турското прашање“ со бришење на идентитетот на тамошните Турци. Тогашните властите започнаа силна кампања за прекрстување и за „бугаризација“ на Турците, на тој начин што на луѓето им беа давани бугарски имиња, бришејќи го нивниот вистнски идентитет од матичните книги и од книгите на умрените.

Револтот што не можеше долго да се крие од една таква сурова, националистичка политика, тогашна Софија се обиде да го разреши со протерување на Турците, предизвикувајќи нов гнев во соседна Турција, но и во цела Европа. Настојуавањето на новата политичка елита да се санираат последиците од тој дел од бугарското миното, од времето пред падот на комунизмот, го издигна Доган во годините на посткомунизмот, во респектибилен политичар и своевиден фактор за стабилност на домашната политичка сцена. Кога станува збор за малцинствата, тоа на Бугарија и беше и се уште и е потребно, особено што Турците претставуваат 12 отсто од населението кое изнесува нешто над седум милиона луге

http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/balkan/73...arija.aspx
Без Ботев няма България
21-01-2013, 06:16 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-01-2013, 06:16 PM