Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 20.01.2013, 18:08

Шокантен напад на политиЧка конференциЈа во БугариЈа

Закочениот пиштол му го спаси животот на Доган


Не знаеме кој го наредил нападот, но вистинскиот поттикнувач се јазикот на омраза, конфронтациите и агресиите против движењето во бугарското општество, вели заменик-претседателот на ДПС, Љутви Местан

Закочениот пиштол, како и брзата реакција му го спасија животот на Ахмед Доган (58), лидерот на Движењето за правата и слободите (ДПС), партија на турското малцинство во Бугарија, кој беше нападнат во саботата, на Осмата национална конференција на движењето во Софија, пренесува БТА. Напаѓачот, кој подоцна бил идентификуван како член на подмладокот на партијата, станал од публиката и се упатил кон Доган со вперен пиштол на гас додека тој ја критикувал политиката на ЕУ и на бугарската влада. За среќа, Доган веднаш реагирал и му го одзел пиштолот на напаѓачот, кој бил совладан и легнат на земја, по што и претепан од учесниците на конференцијата. Според радио Слободна европа, напаѓачот не успеал да пукне, зашто му се закочил пиштолот.

- Не знаеме кој го наредил нападот врз Доган, но вистинскиот поттикнувач се јазикот на омраза, конфронтациите и агресиите против движењето во бугарското општество и во тоа нема сомневање - изјави заменик-претседателот на партијата, Љутви Местан, кој се споменува како наследник на Доган.

Напаѓачот е 25-годишниот Октај Енимехмедов од Бургас, кој е регистриран како делегат на партијата од овој град. По нападот кај него биле пронајдени и два ножа. Енимехмедов има криминално досие, а на полицијата ~ е познат како хулиган, учесник во тепачки и кражби.

- Ваквиот чин е неприфатлив во демократско општество. Во името на сите Бугари, сакам да го изразам гневот предизвикан од овој насилнички чин - изјави бугарскиот претседател Росен Плевенлиев, апелирајќи до властите да утврдат кој стои зад нападот.

ДПС го претставува турското малцинство и во бугарскиот парламент има 38 пратенички мандати. Партијата ги претставува и другите муслимански заедници, кои претставуваат 12 отсто од бугарското население. ДПС беше дел од претходната трипартитна коалициска влада што ја предводеа социјалистите, а Доган се смета за еден од највлијателните политичари на Балканот.

Иако ДПС е умерена либерална партија, Доган, кого и соработниците и противниците често го нарекуваат „јастребот“, е поларизирачка фигура, пишува „Раша тудеј“. Дисидент, кој лежел в затвор за време на комунизмот поради штитењето на правата на Турците кои одбиле да се откажат од својот идентитет во рамките на политиката на принудна бугаризација, подоцна бил идентификуван како полициски доушник, кој соработувал со тајната служба повеќе од една деценија. Успешен лидер, кој на партијата ~ донесе рекордни 14 отсто од гласовите на минатите избори, Доган исто така бил обвинуван за нетолерантност кон секоја форма на различно размислување во партијата и за злоупотреба на позицијата за добивање великодушни „консултантски“ хонорари од големите корпорации. Неговите политички противници го обвинуваат дека ја поделил бугарската политика по етнички линии и дека ја употребил партијата како лична играчка, влегувајќи во коалиција со две идеолошки различни влади. Неговите противници всушност веќе го обвинија Доган дека го исценирал нападот за да добие политичка поддршка.

- Зошто обезбедувањето дејствуваше толку непрофесионално? Едната можност е дека е потполно некомпетентно, а втората е дека Националната служба за обезбедување беше соучесник во овој исцениран инцидент - изјави ултранационалистичкиот лидер Волен Сидеров.

Иако нападите на политичари во Бугарија се ретки, поранешниот бугарски премиер Андреј Луканов во 1996 година беше пронајден застрелан близу својот дом во Софија.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DF5D1FF6EB...EBF4C502EA
Без Ботев няма България
21-01-2013, 06:03 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-01-2013, 06:03 PM