Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Плевнелиев ги минира преговорите со Македонија


Во интервју за Бугарската национална телевизија Плевнелиев оценува дека проблемот бил во т.н. политика на антиквизација што ја воделе властите во Скопје
Росен Плевнелиев

БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ГО НАПАДНА ПРОЕКТОТ „СКОПЈЕ 2014“

Проектот „Скопје 2014“ е провокативен и нема сличен на него во регионот. Ова е оцена на бугарскиот претседател Росен Плевнелиев дадена за емисијата „Панорама“ на Бугарската национална телевизија. Според него, проблеми меѓу луѓето што живееле од двете страни на границата немало, но проблемот бил во т.н. политика на антиквизација што ја воделе властите во Скопје, која повеќе создавала лажна илузија отколку, како што вели, давала конкретни решенија за иднината.

- Сметам дека е многу силна проевропската позиција на Бугарија, која го посочи проблемот. Европа очекува од нас да имаме активна позиција во формирањето на дневниот ред, нудењето решенија и посочување на проблемите во регионот - вели Плевнелиев.


Фото: Игор Бансколиев

Тој тврди дека Бугарија не испорачала вето, туку напротив, нејзиниот глас бил слушнат.

- Аргументите ставени на маса беа примени едногласно и отсега натаму напредокот на Македонија ќе биде следен. Да, ние ги поддржуваме напорите на Македонија и на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон евроинтеграциите, но сме чесни, проблем има и за него треба да се најде решение - рече Плевнелиев.

Според бугарскиот претседател, тие освен што ќе ги заштителе националниот интерес и историјата, ќе помогнеле заедно со Европската комисија проблемите да бидат адресирани и да се најде решение.

Ваквите тврдења на Плевнелиев доаѓаат паралелно со преговорите што се водат меѓу Македонија и Бугарија. Во петокот, како што соопшти македонското министерство за надворешни работи, во Ќустендил се одржа втората работна средба меѓу претставниците на министерствата од двете држави, на која бил разгледан нацрт-текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји. Нова средба, како што беше соопштено, се очекува во скоро време. Минатата недела и од кабинетот на Плевнелиев изразија надеж дека работите брзо ќе се движеле напред.

Македонскиот премиер Никола Груевски, пак, смета дека кризата што ја создава источниот сосед е вештачка и нереална.

- Од наша страна не постои националистичката реторика за која тие зборуваат. Јас изминативе години многу ретко и говорам за Бугарија, а ниту моите соработници никогаш не употребиле националистичка реторика кон таа земја. Веќе ги повикав да се произнесат за каква реторика станува збор, кога јас сум зборувал на тој начин за нашиот сосед - рече Груевски во интервју за емисијата на Миленко Неделковски.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22784
Без Ботев няма България
21-01-2013, 03:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-01-2013, 03:25 PM