Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Дарчето поседя заедно с Груевски при Миленко и в момента изпълнява усърдно получените заръки. Че и за машкост ни укорява.
Има ли у тая държава некой който на пролет пак ще се прави на изненадан ?


Крвникот на Македонија, пријател на СофијаКрвникот на Македонија, пријател на Софија
Ректор не е заебанција!
Грчка рампа за храм на МПЦ во светата земја
Плевнелиев ги минира преговорите со Македонија
Битолчани - жртви на нивната лакомост или наивност
Пренесувал хероин во аналниот отвор

Коментари и дебати
Дарко Јаневски

Крвникот на Македонија, пријател на Софија
Плевнелиев изгледа како фин човек, ама има погана уста и очигледно погани намери да создава омраза меѓу двата народа. Тој вели дека луѓето од двете страни на границата немаат проблем, што е точно. Но луѓето од оваа страна на ...

Билјана Ванковска
Ректор не е заебанција!
Политички неуките како некојси Ивор или Героски не разбираат дека ние, неопределените, не сме го изгубиле моралниот и вредносниот компас кога одбиваме да влеземе во колективистичката матрица, која ни се продава како судбина ...

Стојан Славески
Може ли црквата да ја обедини нацијата?
Изјавата на поглаварот на Македонската православна црква (МПЦ), господин господин Стефан, дека е подготвен да се вклучи во наоѓањето решение за излез од политичката криза во која се наоѓа земјата е повод да се осврнам на прашањето ...

Печати | Прати ја страницата | Врати се назад


Плевнелиев изгледа како фин човек, ама има погана уста и очигледно погани намери да создава омраза меѓу двата народа. Тој вели дека луѓето од двете страни на границата немаат проблем, што е точно. Но луѓето од оваа страна на границата имаат проблем со него оти „Скопје 2014“ е збирштина од споменици и згради во главниот град на Македонија, а не на Бугарија, што приближно значи дека тој треба да си ги гледа спомениците и зградите во Софија, а не во Скопје, и да не се меша во внатрешните работи на друга државаБугарскиот претседател Росен Плевнелиев повторно ги стопли нашите одродени од историскиот корен души посветувајќи ни го своето просветителско внимание. Неговиот милен лик потроши околу три минути од интервјуто за БТВ преку кое ни порача дека проектот „Скопје 2014“ бил провокативен, а проблемот произлегувал и од т.н. процес на антиквизација, за на крајот да се запраша што барал Пирин, крајот од каде што тој потекнува, на македонската мапа на „Портата Македонија“.

Плевнелиев изгледа како фин човек, ама има погана уста и очигледно погани намери да создава омраза меѓу двата народа. Тој вели дека луѓето од двете страни на границата немаат проблем, што е точно. Но луѓето од оваа страна на границата имаат проблем со него, оти „Скопје 2014“ е збирштина од споменици и згради во главниот град на Македонија, а не на Бугарија, што приближно значи дека тој треба да си ги гледа спомениците и зградите во Софија, а не во Скопје, и да не се меша во внатрешните работи на друга држава. Нека си го бере своето гајле, а не нашето. Кога македонскиот претседател Иванов би ни држел говори за некојси споменик во Софија, веројатно би добил порака дека треба да си ја олади главата, од нас во Македонија. Зашто, ние, и без спомениците на Софија или кој било друг главен град на друга држава имаме доволно проблеми. На пример, со платите од 350 евра, колку што се и во богатата европска Бугарија.

За Плевнелиев, за бугарската мисла што го третира овој проблем и воопшто за бугарското општество, всушност Македонците не се Македонци, туку некогашни Бугари, односно дел од еден народ. Така Плевнелиев ги замислува добрососедските односи. Да ни каже што сме. И токму таа теза, сеедно што за нас е неприфатлива и неточна, создава забуна во нашите коминтерновски главички. Немаме ништо против тоа дека Плевнелиев е великан меѓу великите умови, но ако тоа е така, тогаш со која интелигенција му создава пречки на дел од својот народ? Каква е таа логика да се тврди дека Македонците се Бугари, а во исто време дека ја крадат бугарската историја? Можно ли е во Германија, во 1938 година некој да тврдел дека Австријците ја крадат германската историја, а притоа на него да се гледа како на разумен човек?
Можно ли е Србите во 1912 и 1913 година да тврделе дека некој, во овој дел од Македонија, кој по Балканските војни и Букурешкиот договор ним им припаднал, да изгради споменик на цар Душан и со тоа да ја краде нивната историја? Како може Србин да краде српска историја? Лудо, нели?

И каква врска, патем, бугарската историја има со таа еретичка антиквизација на Македонија? Од кога тоа на официјална Софија треба да ѝ е грижа дали во Скопје има споменик на Александар Македонски? Па нели тој ја ширел грчката култура. Што има Бугарија со тоа? Друга е работата што наместо ортакот на Плевнелиев, Каролос Папуљас, да се радува на Александар во Скопје, реагира невротично. Но, Грците се башка приказна.

Плевнелиев вели дека потекнувал од Пирин. Не вели од Пиринска Македонија. Тоа е тој дел од Бугарија што остана надвор од нејзините границите кога таа во седумдесеттите години на 19 век одново стана држава со вазален однос кон Османското Царство. Изгледа нелогично, нели? Бугарија се ослободила, ама некои нејзини делови останале надвор од границите. Веројатно затоа што не ѝ припаѓале на Бугарија, туку на територија што се нарекувала Македонија, а која, Бугарија, немала доволно машкост да ја освои. Ниту тогаш, ниту подоцна. И не еднаш сме напишале дека најголемиот дел од таа Македонија, подоцна, најпрвин Османлиите, па потоа и самите Бугари, ѝ ја оставиле на Грците, кои, во наредните неколку децении, добро се потрудиле оттаму да избришат сѐ што е македонско. Со согласност на Бугарија, која има и свој потпис ставено врз тоа. Во таа Македонија, на Македонците (односно Бугарите според Софија) им се вадени очи, им се пресекувани главите, во таа Македонија Грците силувале илјадници жени и уште толку мажи, старци и деца се палени, мачени, убивани, протерувани. Таму, во таа Македонија, од предците на Папуљас и Самарас, не е оставен камен на камен, сеедно дали тој ќе биде наречен македонски или бугарски.

И не еднаш сме напишале дека ако веќе се повикува на историја, Плевнелиев би можел, наместо да се однесува како најобичен слуга на грчките интереси, да го состави и тоа поглавје од добрососедските односи. Но му е страв оти така Бугарите ќе се соочат со тоа дека нивната политика, всушност не давала пет пари за Македонија. Зошто? Веројатно затоа што не ја сметала за своја. Треба ли да го потсетуваме Плевнелиев дека на букурешката конференција, Бугарија, онака, галантно го нудела за замена секој дел од Вардарска Македонија што воено го контролирала за да ја добие Кавала. Но, не затоа што премногу го сакала приморскиот град, туку затоа што така тоа од нејзе го барала Москва, односно Русија. Зошто тогаш денес на сите труби свири само за некогашниот дел од српска Македонија? Зошто прифаќа да биде слуга на Атина? За пари или за нешто друго?

Плевнелиев вели дека Бугарија ќе најде начин да ги заштити своите национални интереси. Очигледно, национален интерес на Бугарија стана да докаже дека Македонци не постојат. Што е национален интерес и на Грција. Така, сто години по Балканските војни и сто години откако бугарскиот генерал Савов ги испука плотуните против грчката војска заради Македонија, двете држави пронајдоа за таа Македонија ист национален интерес - на луѓето што живеат на таа територија, по секоја цена да им наметнат друга националност и по секоја цена да ги избришат од мапата. Тоа, во согласност со стандардите на Европската Унија, на кои се повикуваат двете земји, се нарекувало добрососедство, кое треба да се постигне со некакви комисии. Аферим работа!

Автор: Дарко Јаневски

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22784
Без Ботев няма България
21-01-2013, 03:21 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-01-2013, 03:21 PM