Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

30
30.11.2006, 18:05
Амандманот за Македонците во Бугарија не помина во Европарламентот


Проблемот и понатаму ќе се поставува и тоа на едно повисоко ниво и со заеднички настап на ЕФА и парламентарната група на Зелените
ДИМИТАР ЧУЛЕВ
Амандманот за признавање на македонското малцинство во Бугарија не помина на вчерашното гласање во Европскиот парламент. Со амандманот поднесен на последниот мониторинг - извештај за Бугарија пред нејзиното членство во Европската унија, се бараше Софија од идната година формално да ја регистрира партијата на Македонците ОМО „Илинден“ - ПИРИН. Амандманот што го поднесе парламентарната група на Зелените, заедно со фракцијата на ЕФА, беше одбиен со 350 гласа „против“.

„Неизгласувањето на амандманот од Европскиот парламент не значи дека Европската слободна алијанса (ЕФА) ќе се повлече од целта ОМО „Илинден“- ПИРИН да биде регистрирана како политичка партија во Бугарија. Проблемот и понатаму ќе се поставува и тоа на едно повисоко ниво и со заеднички настап на ЕФА и парламентарната група на Зелените“, изјави вчера за „Утрински весник“ Атанасиос Парисис, член на политичкиот секретаријат на „Виножито“, партија околу која гравитира македонското малцинство во Грција и која е член на Европската слободна алијанса.

„Бугарија не може да го избегне тоа како што не го избегна ни Грција која во 1994 година се противеше на регистрацијата на „Виножито“ и на отворањето на Домот на македонската култура во Лерин. И двете земји по ова прашање имаат пресуда од судот во Стразбур“, вели Парисис. Бугарија, која од 1 јануари треба да биде редовна членка на Европската унија, е чекор поназад дури и од Грција каде што владее рестриктивна политика во однос на малцинствата.

Парисис вчера одржа предавање на тема „Малцинските права и особен осврт на положбата на малцинствата во Република Грција“ во просториите на Европскиот универзитет во Скопје. Во своето обраќање Парисис рече дека прашањето на правата на малцинствата во Европа е регулирано со соодветни конвенции и претставува едно од елементарните човекови права.

Инаку, на завчерашната прес-конференција во Брисел организирана од ЕФА, заедно со претставниците на ОМО „Илинден“ - ПИРИН, беше побарано од Бугарија безусловно да ја регистрира партијата на македонското малцинство. Европската слободна алијанса (ЕФА) најави дека како следен чекор ќе бара „Комитетот на министри на Советот на Европа да ја обврзе Бугарија да ги преземе неопходните иницијативи да ја регистрира партијата“.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=68847EF81...612D6CB6BF
Без Ботев няма България
19-01-2013, 05:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-01-2013, 05:47 PM