Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Това не се стърпях. Нека да седи като гвоздей на темата барабар с коментаритe.

Е БАШ НЕПРИЈАТЕЛСКИ НИ СЕ НАМЕРАЧИЛЕ


Бугарските националисти бараат ЕУ да ги стопира фондовите за МакедонијаУште едно обвинување испратено од бугарска страна на македонска адреса. Во емисијата "Добро утро, Бугарија" на бугарската ТВ7, директорот на Националниот историски музеј во Бугарија, Божидар Димитров, и лидерот на Национал-демократската партија, Капка Георгиева, ја коментираа антибугарската кампања која се води во Македонија. За да не казнат за "недоличното" однесување, најавија дека бугарските националисти ќе побараат ЕУ да ги стопира за Македонија парите од претпристапните фондови. Георгиева уште и предупреди дека со Македонија треба да се дејствува цврсто, бидејќи ако се дозволи таа да влезе во ЕУ, треба да се научи да се држи до европските правила. Националистката Георгиева уште и вели дека Македонците треба да научат дека демократијата и национализмот не се детска игра и затоа тие си поставиле задача на најдобар прагматичен начин да се дејствува цврсто и според европските правила.
- Едноставно, треба да дејствуваме со она што ни е дадено со закон и тоа ќе го направиме. Уште утре европратеникот Димитар Стојанов ќе поднесе барање во Европскиот парламент да бидат запрени фондовите за Македонија, поради недобрососедските односи, кои ги има со Бугарија. Проблемот во Македонија не е Мара Бунева и плочата која уште еднаш е скршена, туку Спаска Митрова и луѓето како неа со бугарско самоопределување кои на брутален начин се малтретираат во Македонија, изјави лидерот на бугарската Национал-демократска партија, Капка Георгиева.
- Кога велат дека сме наметнале вето на Македонија, јас велам каде е таа земја, се истакна Божидар Димитров, коментирајќи дека земјава како таква не постои и покрај тоа што Бугарија прва не призна под уставното име.
- Проблемот со уништувањето на меморијалната плочата на Мара Бунева не е единствен во Македонија. Таму ќе се градат десет нови споменици во 2013 година и потоа ќе ги поместуваат таму каде што им е местото. Од нив, еден е на антички лик, друг на Мајка Тереза, Албанка, а останатите осум се бугарски национални херои. Едниот е Павел Шатев, а другиот е Шатаров. Кражбите продолжуваат и очекувам и нашиот омилен Левски да биде украден, бидејќи неговото име завршува на -ски", вели Димитров.

Поддржувајќи ги во нивните коментари, водителот на емисијата констатира дека 90 проценти од гледачите се изјасниле "за" цврста бугарска политика кон Македонија.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C929FD11...87A286C4CE

(В.С.)
Goce Sheshko SINOVI na MAKEDONIJA,, 16.01.2013 10:33:34
Vo moeto selo vo vremeto na vtorata svetska vojna Tatarite vleguvaat vo seloto i sretnaa eden zitel na seloto so imeto Srbin koe mu bilo dadeno od Numkoto i go prasuvaa kako ti e imeto i covekot im kazuva Srbin i odma pocnale da go tepaat i poftorno go prasuvaa kak ti e imeto ne te prsuvame sto si, Srbin pak im kazuva Srbin e mamkata tvoja kako ti e imeto kako se vikas, Drugari se vikam Srbin,e stom e taka odsega ke se vikas Srebree, e takva demokratija imaat Tatarite.Niv gi boli Pirinska Makedonija nisto poveke tie se Okupatori na toj del na Makedonija od 1913 e bogami vremeto im istekuva sakale ili ne Makedonija e tuka za sekogas samo da napomenam sega veke imame kapacitet da se branime a ne kako vo 1913 kade nie nebevme prestavnici na toj smrden dogovor vo Bukures.
16.01.2013 10:33 | (9) | Like

АТАНАС-СКОПЈЕ, 16.01.2013 10:32:04
И нема да ми биде многу чудно доколку тоа и го направат. Све со цел, да се притисни нашата Македонија за „добрососедски односи“. И ние уште им дозволуваме да влезат некој националисти во Македонија? Значи грешката не е кај нив, туку овде. Дур кога со една дефанзивна политика на штета на угледот и достоинството на Македонија?
16.01.2013 10:32 | (5) | Like

ice, 16.01.2013 10:09:51
da se dejstvuva silno vi brisel za malcinstvata sto se vo bugarija samo tie i grcija nemaat malinstva
16.01.2013 10:09 | (3) | Like

Кузман, 16.01.2013 09:11:08
Дојде времето кога грција бара да се плати подршката и влијание за бугарско членство во ЕУ. Да се надеваме дека македонски претставници работаат исто против оваа очигледна дискриминација и македонофобија, против оваа грчка и бугарска омраза и потреба од супериорност. Да се надеваме дека македонски претставници јасно и гласно укажуваат дека помина времето кога други одлучуваа за етнички Македонци, кои се денес конечно после вековна борба самостални, и време и ГР и БГ со тоа да се соочат. Добрососедство е рамнорпавност и меѓусебна почит, не прекрстување на други и кажување што смеат и како.
16.01.2013 09:11 | (5) | Like

Prodan, 16.01.2013 09:08:41
Ne e problem Makedonija. Problem se site drzavi koi nemaat istorija. Site tie drzavi sakaat da kradat od Makedonskata istorija ili da se pretstavuvaat kako naslednici na nasata istorija. 0680. 1462
16.01.2013 09:08 | (3) | Like

the newone, 16.01.2013 09:05:31
A vie se drzite do evropskite pravila?. Tesko na taa evropa so ucenicinja kato vas.
16.01.2013 09:05 | (4) | Like

makbull, 16.01.2013 08:30:17
Tatari vo imeto na demokratijata go negirate Makedonskiot narod od koj so kradenje na istorija stanavte luge zatoa vi prečime?
16.01.2013 08:30 | (6) | Like

dedodimo@hotmail.com.au, 16.01.2013 07:54:36
Budalite ,uf Bugarive izgledaa sepak se dosta budali .Makedoncite nikogash ne im pravele shteta na Tatarite a obratno i koga doshle tatarite vo Makedonija vo periodite od povlekuvanjeto na Turskata imperija pa se do ftorata svetska vojna gi ugnetuvale i gi tepale Makedonskite luge i so sila gi terale da se javuvaat Bugari .Ej bugarchina Tatarchina, RAZBUDETESE i dosta so gluposti .Makedoncite ve poshtuvaat kako komshii a vie ne sakate nie da postojme toa shto sne a toa e MAKEDONCI.Jas da sum na vlast .do shto ima Bugarski Grop vo Makedonija ke naredam da si gi zemete tamu vo TATARISTAN ili ke gi MINIRAM bez oko da mi trepni. Nikoj nikogash ne gi vikal ni Bugarite ni Srbite na pomosh vo MAKEDONIJA .
16.01.2013 07:54 | (3) | Like

mk, 16.01.2013 05:57:19
Aman od ovie bugari , ke barale EU da ni gi stopira parite od pretpristapnite fondovi. Pa normalno deka ke baat za da ima poveke za bugarite da kradat od EU. Zasto gore navedenite ne kazat uste ednas a EU kaza , kolku stotici milioni evra bugarite ukrale od EU fondovite koi Evropa im ovozmozila da gi koristat. Toa e vistinsko prasanje , a ne na Makedonija da i se stopiraat fondovite od EU. Fasisti ednas , fasisti za sekogas,eba.e bugarite,i grcite i dr. se lesinari ne obikolija, neka si ja gledaat nivnata maka , sto se mesaat vo tudji raboti , ama ke im dojde krajot.

16.01.2013 05:57 | (2) | Like
Mitre, 16.01.2013 04:49:03
Dobilo bugarceto tatarce dve cerveni od grkot arapin pa ke lae!!! Ako neka lae-drugo i ne znae sto da pravi kuceto!!

16.01.2013 04:49 | (4) | Like
boge ivanovski, 16.01.2013 02:54:56
E komsii bugari. Koga nie bevme Eropa vie ni gi kupuvavte iznosenite farmerki, i ni se udevte za hulahopki i mastiki. Ne znaevte kako izgleda pasos i za sto sluzi, mislevte deka e zdrastven karton. Za nas svtot bee otvoren a vie od edno selo da odevte vo drgo selo trebase da se prijavite vo policija. Samo Rusija ja znaevte i nivna himna peevte, slugi na sekoj okupator, gnidi. Makedonija za vas e izmislena

16.01.2013 02:54 | (6) | Like
tutorial, 16.01.2013 00:41:12
Taka i ni treba, koga site gi tintrame. Pa posle i pasos od Bugarija (sekogas se ismejuvame na bugarskite likovi i taa "evropejska strana") nekoj neka zeme!

16.01.2013 00:41 | (4) | Like
veselinov lazo, 16.01.2013 00:16:33
Bugarite ne samo sto ne priznaa pod ustavnoto ime, tuku ke moraat da se pomirat i so faktot deka nie sme del od evropa i toa sakale ili ne. Na kraj kraevi tie se tolku niski vo Evropa sto nema ni da gi prasaat za nas .Bugarite neka vnimavaat oti Putin ja zamina Ukraina i Gruzija sega tie se na red .Greota Bugari Putin ke vi ja skroi uste ednas vasata istorija
16.01.2013 00:16 | (5) | Like

Archelay, 16.01.2013 00:08:40
Nitu licnosti imaat,nitu jazik imaat.Nitu nacija imaat nitu dostoinstvo imaat.Nitu pesni imaat nitu ora imaat.Postojano se krijiat zad Makedonija trubejki deka se narod.E ajde,greota se.Neka bidat narod no pod eden uslov:da ne prestanat da ne kudat oti vo sprotivno _nikoj ne ke primeti deka postojat .Kutrite tie.
16.01.2013 00:08 | (6) | Like

2, 15.01.2013 23:40:02
Dajte i dve cerveni i se ke e vo red.
15.01.2013 23:40 | (7) | Like
диме, 15.01.2013 23:33:25
Националисти од сите страни обединетесе, и не правете какафонија која не е пријатна за увото!
15.01.2013 23:33 | (5) | Like

EU, 15.01.2013 23:32:26
Ke pominat decenii dur site nie na Balkanot ne razbereme deka zivotot ne e istorija. Tie pisuvaat edno, nie pizmime za drugo i nema kraj. A se razbira deka politicarite, toa ubavo go koristat za zamajuvanje na narodot, vo zamena za poubavo denes, a mozebi i utre sto ne moze da go isporacaat.
15.01.2013 23:32 | (14) | Like

nevreme, 15.01.2013 23:26:40
Grebni po kenefot i smrdejata ke se pojavi. Kapka e sitna plavusha koja dobprva ke treba da gi nauci evropskite vrednosti: pocituvaj go komshijata. Se dodeka ne negiraat kako ocekuva EU da ima dobtososetstvo? UN im kaza na tatarive deka ima makedonsko malcinstvo kaj niv, i se dodeka ne go priznaat nemaat nikakvo moralno pravo da prashuvaat za Spaska i tie kako nea. Od Dimitrov ne moze da se ocekuva neshto pametno. Tolku mu e znaenjeto, a za shoplifting star e. Bi sakal tatarot da napravi DNA test i da vidime od koj del na mongolija e.
15.01.2013 23:26 | (11) | Like

оф мори мајко, 15.01.2013 23:17:36
им ги украдовме хероите, бу буууу, уште кан аспарух им остана со коњската опашка на глава...ЛОЛ сега бугарчињата ќе не учат демокартија??? со европски правила??? со малце лути пиперки??? до редакцијата на вечер, доста беа вести од бугарија, прво гаќите сите ми ги искинавте од смеење, второ непознавам никој жив што дава пет пари...ЛОЛ
15.01.2013 23:17 | (7) | Like


Major Langer, 15.01.2013 23:13:30
Ne ste vi mongoli krivi,tuku tie sto vas ve primija vo EU,pa sega tuka rasprodavate evropski pravila i vrednosti,a do vcera bunkeri pravevte.
15.01.2013 23:13 | (6) | Like

bd, 15.01.2013 23:13:13
E Levski si e tvoj.... gnaso nacisticka....tatarska gnila bugjo

15.01.2013 23:13 | (5) | Like
23, 15.01.2013 23:11:44
koga bugarija vleguvaše vo eu,ne i precea ni filmovi so šumkari ni spomenici.izgleda počnaa da šetaat grčki kuferčinja i amfori vo bugarija,a i poveke ostrovi imaat za odmor letno vreme grcite.
15.01.2013 23:11 | (12) | Like
Без Ботев няма България
16-01-2013, 09:00 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-01-2013, 09:00 PM