Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Осквернавена спомен плочата на Мара Бунева поставена од бугарските здруженија


Спомен плочата која денеска беше поставена во чест на Мара Бунева, на кејот во Скопје, од страна на бугарските здруженија во земјава, е целосно искршена од непознати сторители.

Читател на МКД.мк испрати фотографии од кои се гледа дека спомен плочата е искршена и уништена. Плочата беше поставена денеска во присуство на Красимир Каракачанов, претседател на бугарската ВМРО-БНД откако претходно беше организирана и панихида за Mара Бунева во црквата Свети Димитрија. Бугарските здруженија во земјава и годинава, како и претходните години, се пожалија дека македонската држава не им дозволувала тие да се изразуваат како Бугари. Тие истакнаа дека Македонците кои живеат во Бугарија не биле Mакедонци туку Власи.

Во македонската историја Мара Бунева е контраверзна личност која им служела на бугарските интереси и делувала под директива на Ванчо Михајлов. Бунева се посочува дека учествувала и во убиството на македонскиот револуционер Димо Хаџи – Димов.

Инаку, на денешен ден пред 85 години Бунева на кејот на Вардар извршила атентат врз началникот на српската џандармерија во Скопје, Велимир Прелиќ, по што се самоубила.

За да се постави спомен обележје потребна е дозвола од општинските власти, во случајов за тоа е надлежен Град Скопје. Останува да видиме дали општината дала дозвола или организаторите самоиницијативно ја поставиле спомен плочата на Мара Бунева.

http://www.mkd.mk/89979/crna-hronika/osk...ra-buneva/
Без Ботев няма България
14-01-2013, 04:45 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-01-2013, 04:45 PM