Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

НА 85-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА БУГАРКАТА БУНЕВА


Каракачанов навлечен на МараГрупа приврзаници на бугарската ВМРО - Бугарско национално движење предводени од лидерот Красимир Каракачанов вчера, среде Скопје ја одбележаа 85 годишнината од смртта на контроверзната Мара Бунева. Настанот, иако проследен со мали провокации од одредени лица, за среќа помина без инциденти, но и без некоја голема помпа. Се разбира, ако се тргне настрана говорот на Каракачанов полн со националистичка омраза. И сценографијата позната, а годинава заедно со партиските знамиња се вееше и македонското.
Церемонијата започна во црквата "Свети Димитрија" со панихида нарачана од Бугарскиот клуб-Скопје, која ја одржа македонски свештеник. Потоа, групата преку Камениот мост се упати кон Кејот на Вардар, до спомен-плочата на Бунева. До старото мермерно обележје, беше поставена уште една пластифицирана плоча.

Во својот говор пред присутните Каракачанов побара на Мара Бунева да и се подигне споменик.
- Гледам колку статуи се поставени во центарот на Скопје, на пејачи и на секакви луѓе а нема ниту една плоча на жената која го дала животот, на хероината која умрела за својата Македонија. Нема ни знак. Како што кажав, важно е да се вложи во тие луѓе кои загинале за Македонија и за тоа сме тука, рече Каракачанов.
Официјалната македонска историја вели дека Бунева работела спротивно на интересите на македонското ослободително движење. Таа на 13 јануари 1925 година во Скопје, водена од големобугарската идеја на Ванчо Михајлов, извршила атентат врз српскиот началник Велимир Прелиќ, па се самоубила.

(И.Т.)
фото; Д.МИТРЕСКИ

http://vecer.com.mk/?ItemID=DF884A342B0A...D9882F6EDE
Без Ботев няма България
14-01-2013, 06:26 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-01-2013, 06:26 AM