Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 11.01.2013, 16:47

Македонско-бугарска приказна со ист крај до бескрај


Филмот „Трето полувреме“ , случајот „Спаска Митрова“, наводните проблеми со бугарското малцинство во Македонија, барањето „Македонија да се однесува добрососедски“ се само нишки во долгата низа случувања низ годините со кои нашиот источен сосед настојува да покаже дека Македонија е причината за нарушените добрососедски односи. И покрај манифестираните напорите на Македонија да се смират страстите, меѓусоседската релација како да се влошува.

Искра КОРОВЕШОВСКА

Министерот за надворешни работи Никола Попоски му напиша писмо на бугарскиот колега Николај Младенов согласност за неговите предлози за унапредување на добрососедството. Преку бугарските медиуми Младенов му одговори дека е време да се премине кон преговори за предлозите. Работните групи од двете соседни држави е најавено да се сретнат и да почнат со работа во втората половина на јануари. Од Министерството за надворешни работи засега не откриваат детали за средбите ниту за членовите на групите.

И додека се чинеше дека „топката се смирува“, полициската акција во Струмица од 2 јануари, во која беа разоткриени лица осомничени дека издавале лажни лекарски уверенија за вадење бугарски пасош, повторно го вклучи алармот во официјална Софија. Слично како во случајот „Спаска Митрова“, и сега бугарските медиуми ја искористија ситуацијата опишувајќи ја акцијата како „апсење на Бугари во Македонија“ и „гнев на Македонците кон бугарскиот народ“.

За историчарите антимакедонската приказна е стара колку што се стари и двете држави, дури и пред тоа. Други, пак, тврдат дека антибугарското расположение од комунистичкиот период сè уште се провлекува и е најизразено по осамостојувањето на земјава.

Kои се клучните моменти што ги одбележуваат македонско-бугарските односи од моментот кога Македонија стана самостојна, суверена и независна држава?

На 15 јануари 1992 година, кога на власт беше Жељу Желев, Бугарија беше првата земја што ја призна Македонија под уставното име. Според познавачите, единствениот позитивен гест од нашиот сосед, на кој низ годините постојано нè потсетуваат

Во 1999, тогашните премиери Љубчо Георгиевски и Иван Kостов потпишаа Договор за пријателство. Историчарот академик Иван Kатарџиев во една пригода го оцени како „глупост од политичка гледна точка“. „Се работи за меч со две острици. Се сметаше дека на овој начин ќе се апсолвира проблемот со македонскиот јазик, оти во Договорот нашиот јазик е признат како уставна категорија, а не како творба настаната по природен пат“, објасни Kатарџиев.

Според него, слична е приказната и со онаа нетемелно поставена иницијатива, своевремено поттикната од поранешниот бугарски претседател Георги Прванов во Сандански, а прифатена од неговиот колега Борис Трајковски за заедничко славење во чест на раволуционерот Јане Сандански.

Во 2007 бугарските власти го забранија чествувањето на гробот на Сандански, 2010 дел од македонската делегација беше спречена да стигне до Рожденскиот манастир. Следната 2011 на група македонски новинари не им беше дозволено ниту да ја преминат бугарската граница.

Според историчарите, влегувањето на Бугарија во ЕУ и во НАТО можеше да значи и затворање на сите проблеми напластени во изминатите години. Но, реалноста покажува нешто друго. Ако признавањето на Македонија под уставното име требаше да биде почеток на позитивна добрососедска атмосфера, проблемите на македонското малцинство во Бугарија низ годините укажуваат дека таа сè уште не е постигната.

Евроинтеграцијата на Македонија ќе значи дека Бугарија ќе треба по демократски пат, почитувајќи ги правата на малцинствата и другите права, да го реши проблемот. А тоа, пак, повлекува крај на кариерите на силни бугарски бизнисмени и политичари, стекнати низ водењето антимакедонска политика, порачуваат Македонците во Бугарија.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...068EE9B51B
Без Ботев няма България
12-01-2013, 04:01 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-01-2013, 04:01 PM