Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Изненадувачки политичари

Изненадувањето е ситуација која често политичарите ја користат како оружје. Тоа им носи предност пред соговорникот или политичкиот соперник бидејќи човек кој е затечен со спротивното од очекуваното извесен период останува збунет, вчудовиден, па може дури и да биде шокиран.

Мајстори за предизвикување такво нешто се грчките политичари. Со ненадејни потези често сакаат да стекнат предност, да збунат, а потоа ако може, и да изманипулираат. Така пред два дена постапи и премиерот на јужниот сосед, Андонис Самарас. Најави дека нема време да се сретне со дипломатот од ОН, Метју Нимиц, ама одеднаш се појави во грчкото министерство за надворешни работи и разговараше со посредникот, кој со години пробува да реши проблем кој самите Грци го наметнаа. Останува непознато какво ли изненадување приредил при разговорот и какви ли с` нови услови и црвени линии не му изнакажал на Нимиц. Ама едно е јасно. Со изненадното присуство на состанок кој претходно го омаловажи сака да постигне две цели: да покаже пред своите сонародници дека е заинтересиран за македонското прашање, а истото тоа да му го покаже и на светот, и особено на сојузниците кои го критикуваат дека избегнува решавање на спорот. Фотографиите од изненадната средба ги објавија медиумите, а дали потоа останува неговата незаинтересираност да се реши проблемот, ќе се види. До некое негово следно изненадување. Нам и на Нимиц ни преостанува да бидеме на штрек и да не дозволиме да бидеме затекнати и изненадени.

Добар ученик на Грците во користењето на ненадејното како дипломатска вештина е бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој исто така завчера приреди изненадување. Море, дури и н` шокира со неочекуваната желба да учи. И тоа не од кого било, туку побара учители да му бидат академиците на Бугарија. Ги повика да го „потковаат“ како треба да се толкува добрососедство кога е во прашање Македонија. А, без да изненади еден тамошен академик веднаш (и тоа преку медиумите) го подучи дека Македонија нема историја и ја краде туѓата, односно нивната. По вака академско толкување на добрососедството нема да изненади ако Борисов го земе овој академик и за личен учител по историја и односи со соседните земји. Kога академикот ќе го вклучи школското ѕвонче, премиерот веднаш ќе седне на клупата и ќе слуша нова лекција за „одродените“ Македонци. Со тие знаења потоа ќе ги изненадува во Брисел какви всушност сме ние.

Kај нас, пак, изненадување ќе биде ако воопшто заѕвони ѕвончето од будилникот во МАНУ. Таму најголемиот дел од нашите академици спијат, што не е неочекувано. Така е со години. Понекогаш онака мамурни ќе кажат понекој умен збор и задоволни од направениот „голем напор“ во име на нацијата, пак си продолжуваат со мирниот сон.

Можеби овој пат и не треба многу да им се лутиме на умните бели глави. Едноставно нема кому да му држат лекции, оти на нашите политичари деновиве им недостига време да се занимаваат со соседите, кои често ни приредуваат ненадејни непријатности. Овдешните политички избраници нам, на жителите на Македонија, ни приготвуваат изненадувања. Изненадувања кои се многу големи, ама изгледа ние сме отрпнати, па некако не им даваме големо значење. Секаде во светот би било неочекувано водечките партии во една земја со децении да не најдат заеднички јазик за најважните државни прашања. Секаде би биле вџашени да видат како новинари се исфрлаат од парламент. Или, зарем е очекувано сериозна опозициска партија да тврди дека нема да оди на избори, па по неколку минути да се демантира, па потоа да поставува едни услови и барања до власта, па потоа други, за на крај да наброи невозможни очекувања за да може повторно да каже дека не е за избори? Не е за очекување, ама кај нас дел од работиве се испревртеа, станаа нелогични, а поради фактот дека станаа и чести, тие веќе и не се изненадувачки.

Загрижувачки е начинот на кој успеавме да го постигнеме она што Маршалот Тито го бараше со децении од жителите и институциите на поранешната СФРЈ: „Ништа нас не смије изненадити“.

А толку многу посакуваме лидерите на посериозните партии да ни приредат едно вистинско изненадување. Пријатно. Да се спастрат, да погледнат во реалноста, да помислат на иднината на земјата и потоа да работат што е можно посложно во интерес на Македонија.

За да не н` изненадат соседите - непријатно.

Антонио СПАСЕВ

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=38AEB05B2C...74AA333EC3
Без Ботев няма България
11-01-2013, 05:19 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-01-2013, 05:19 PM