Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Туй розово свине осве за се друго ни мафта с пръст и за "македонска Тракия "

Кој е крадецот на задниот влез во Брисел?!

Политичките проблеми не може да се решат научно. Оттука, науката, а јасно е колку бугарската наука што ќе биде пласирана пред европските институции носи вистина во себе, како во случајов, може да се користи само како инструмент за постигнување на некои одамна зацртани цели. Жесток одговор од наша страна, политички, а не научен, би требало да следува по сето оваНадвор од здравиот разум е на какво било, а најмалку на академско ниво, во какви било, а најмалку во примарно политички институции, да се дебатира за постоењето на македонската нација, јазик, култура, историја. Надвор од здравиот разум е да се бара и од една балканска академија (бугарска, грчка или српска), да си постави цел решавање на т.н. отворени прашања на Балканот, под превезот дека спроведува мировна мисија и употребувајќи терминологија како што е „добрососедство“. Секоја ваква идеја (во последно време се намножија од матрицата на Бугарската академија на науките) би требало да биде однапред осуетена.

Што (или што добро) може да се очекува од индоктринирани балкански академици, бугарски, грчки или албански, по прашањето Македонија во некоја европска институција? Ништо, освен „чисти неумности“ (како што ги нарекува проф. Димитар Мирчев). Уште повеќе, што може да се очекува од една академија на науки, конкретно од бугарската, кога во нејзините изданија, исто како и во изданијата на кои било други бугарски сателитски „научни“ и „невладини“ институти, во последните 10-15 години, се оправдува дури и Хитлеровата агресија на Балканот и холокаустот во Македонија и македонска Тракија?!

Добро познатата доктрина на БАН - отворено посегање по македонскиот интегритет, идентитет, суверенитет и воопшто егзистенцијалната судбина на нашиот народ - сега ќе се индоктринира и во Брисел. Имено, деновиве бугарскиот премиер Бојко Борисов побара од академиците да му помагаат на темата „добрососедство со Македонија“, односно „да ја заштитуваат Бугарија во Брисел по темата Македонија“. Бугарските академици ќе подготват материјал околу тоа како точно ќе се толкува „добрососедството со Македонија“, документ што би им помогнал на бугарските власти при искажувањето на ставовите во европските институции во Брисел. Бугарската академија не може да придонесе за разгледувањето и затворањето на „чувствителните прашања“ помеѓу државите, особено затоа што е позната тврдокорната линија на која стојат нејзините членови. Оттука, за осуда се сите пориви на Бугарија „научно да решава“ за всушност политички проблеми. А ова е само еден во низата бугарски притисоци, кои сѐ повеќе преминуваат во отворени напади врз Македонија и доаѓа откако историчарот-академик Георги Марков од БАН изјави дека во Македонија историјата почнала да се фалсификува веднаш по Втората светска војна, а со време се стигнало до присвојување на најважните личности од историите на соседните земји сѐ до антиката; откако изложбата на македонските средновековни ракописи во Белгија предизвика жестоки реакции во соседна Бугарија и кога истиот академик обвини дека со изложбата „Скопје сакало да влезе во Брисел како крадец на задниот влез“; или откако бугарските историчари го нападнаа филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, и тоа сѐ уште неприкажан.

Еден наш академик во една пригода рече дека науката може да нуди решенија за одредени чувствителни прашања, но за тоа се потребни слободни луѓе што можат, ако ништо друго, да го кажат своето мислење. Академиците би требало да бидат такви, ама не се. Затоа, и науката и сѐ друго е зависно од политиката и од идеологијата, а особено од националната идеологија. Ако интелектуалците биле добронамерни, досега веќе ќе се дошло до некоја објективна вистина за Балканот, како територија со заедничка историја. Но во ваква ситуација се покажува дека империјалистичките претензии не се минато, дека секој сѐ уште сака да го грабне туѓото и да го прикаже како свое. И така ќе биде сѐ додека академиите на соседите имаат платформи, доктрини и енциклопедии во кои се негира македонскиот идентитет.

Политичките проблеми не може да се решат научно. Оттука, науката, а јасно е колку бугарската наука што ќе биде пласирана пред европските институции носи вистина во себе, како во случајов, може да се користи само како инструмент за постигнување на некои одамна зацртани цели. Жесток одговор од наша страна, политички, а не научен, би требало да следува по сето ова.

Автор: Весна Дамчевска

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22776
Без Ботев няма България
11-01-2013, 05:06 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-01-2013, 05:06 PM