Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

KАKО АДУТ ЗА НАСТАПИТЕ ВО ЕУ

Борисов бара лекција за Македонија од своите академици

Бугарски академици ќе го „потковуваат“ со знаење бугарскиот премиер Бојко Борисов за тоа како треба да се толкува добрососедството со Македонија. Тој побара помош од Академијата за наука (БАН) во Софија - да подготви материјали врз основа на нејзини историски податоци. Тие ќе бидат користени како адут пред Брисел, со кој Бугарија ќе ги оправдува своите настапи во ЕУ, како и идните чекори во однос на Македонија. Kако што информира дневниот весник „Стандард“, ова вчера го соопштил бугарскиот премиер на седницата на советот на министри. Борисов нагласил дека отсега претседателот на БАН ќе присуствува на секоја седница на министерскиот совет.

- БАН ќе врши анализа на односите меѓу Македонија и Бугарија. За добрососедството со Македонија Академијата ќе подготви материјал што ќе се користи како аргумент во Брисел пред европските функционери - рече Борисов.

И додека тој бара совети од академиците, дел од нив отворено ја напаѓаат Македонија и не ја признаваат нејзината историја. Еден од нив, историчарот Георги Марков, излезе со тврдење дека нашата историја е фалсификувана и дека личностите се преземени од бугарската.

- Фалсификувањето на историјата во Скопје почнува веднаш по Втората светска војна со цел историјата да се усогласи со создавањето на таканаречената македонска нација - вели Марков во интервју за бугарската агенција „Фокус“. Тој директно ги навредува македонските власти дека крадат туѓа историја.

- Во Скопје управувачките кругови отворено полуделе. Се чудам како стигна дотаму овој историски апсурд. Си лекуваат комплекси зашто немаат одржлив национален идентитет - тврди Марков.

Тој не е единствениот што деновиве настапи со антимакедонски ставови. Директорот на Бугарскиот национален музеј, Божидар Димитров, во вчерашното интервју за весникот „Стандард“ тврди дека македонската нација е создадена како антинација на друг народ. Според него, досега 86 илјади Македонци добиле бугарски пасош и таа бројка постојано расте.

- Тоа е речиси 10 отсто од словенското население во земјата. Овој интерес продолжува и сега, па паѓа тезата на македонската пропаганда дека сакале наше државјанство само за да патуваат на Запад. Пред две години ЕУ ги укина визите за Македонија, но интересот за бугарскиот пасош продолжува да биде исклучително голем. Властите во Скопје се обидуваат да го запрат овој процес, што би можело да ги стави во смешна ситуација, да управуваат народ во кој секој жител од словенско потекло е и бугарски државјанин - вели Димитров.

Kоментирајќи ја акцијата на македонската полиција во Струмица пред една недела, кога беше извршен претрес во домовите на 6-мина под сомнение дека издавале лажни лекарски уверенија за вадење бугарски пасоши, Димитров оценува: „Нивната влада презема репресивни дејствија кои не знам на каков закон се засноваат – посредници за добивање бугарско државјанство има 20 години. Ова се прави за да им се олесни на луѓето и да не се трупаат во редици. Не може да се спречи еден македонски државјанин да му заврши работа на друг ако има заверено полномошно“.

Kако што веќе објавивме, полицискиот претрес предизвика страв кај посредувачите во Македонија што за неколку стотици евра гарантираат добивање бугарски пасош

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=4949C9674D...38E10C4ACD
Без Ботев няма България
10-01-2013, 06:17 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 10-01-2013, 06:17 AM