Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Унгарија и Бугарија заради расизам ќе играт без публика!

Репрезентациите на Унгарија и Бугарија следните свој домашни натпревари од кфалификациите за СП во Бразил ќе ги играат без присуство на публика одлучи ФИФА.

И двете репрезентации се казнети заради расистичките испади, односно вреѓањата на противничките играчи на натпреварите одиграни пред извесен период.

Унгарските навивачи на пријателскиот натпревар со Израел скандирале и извикувале антисемитску слогани, додкеа бугарските навивачи на расна основа го вреѓале црномурестиот репрезентативец на Данска, Патрик Матлигу на кфалификацискиот натпревар во Октомври.

Со одлуката на ФИФА, Бугарите на 22 март против Малта ќе игра пред празни трибини и ќе плати 29,000 евра казна додека Унгарија истиот ден против Романија ќе игра исто и како бугарите без публика.

Исто така челниците на ФИФА ги предупредија Бугарија и Унграрија дека во случај на слични нови инциденти ќе бидат казнети драстично.

http://sportcorner.com.mk/%D1%84%D1%83%D...e=daily.mk
Без Ботев няма България
09-01-2013, 06:11 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-01-2013, 06:11 PM