Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарскиот премиер лобира против нуклеарната енергија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека ќе побара од членовите и симпатизерите на неговата десно ориентирана партија ГЕРБ на референдумот за изградба на втората нуклеарна централа во земјата, закажан за 27 јануари, да гласаат „против“.

Борисов во интервју за телевизиската станица ТВ7 истакна дека раководството на партијата ќе им даде упатства на членовите на партијата на референдумот да одговорат со „не“.

Борисов се залага за изградба на нови реактори во постоечката централа „Козлодуј“ и за зголемување на капацитетите на двата реактори, кои во моментов се активни во нуклеарката.

Референдумот го иницираше социјалистичката опозиција, откако во март минатата година Владата на чело со Борисов го поништи договорот со руската компанија „Атомстројекспорт“ за изградба на нова нуклеарна централа во местото Белене во северозападна Бугарија, која би имала моќност од две ијлади мегавати.

Одлуката на „Атомстројекспорт“ да ја тужи официјална Софија пред Меѓународниот арбитражен суд во Париз за отштета од една милијарда евра ја принуди бугарската Влада подоцна да најави дека би можела повторно да го покрене проектот, но како приватна инвестиција.

http://www.sitel.com.mk/bugarskiot-premi...a-energija
Без Ботев няма България
08-01-2013, 07:55 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-01-2013, 07:55 PM