Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„Стандарт“: Самарас кај Борисов заради Македонија

Грчкиот премиер Андонис Самарас наскоро ќе ја посети Софија, а една од главните теми на разговорите со неговиот бугарски колега Бојко Борисов ќе биде односот на двете земји кон кандидатурата на Македонја за членство во ЕУ, пишува софискиот весник „Стандарт“.

Весникот потсетува дека Грција и Бугарија веќе имаат усогласена позиција оти влезот на Македонија во ЕУ е можен само со добрососедски односи - принцип кој според Атина и Софија, Скопје не го почитува.

Посетата на грчкиот премиер на Бугарија била договорена за време на средбата на Самарас и Борисов во Атина во декември, пред Самитот на ЕУ на кој се разгледуваше и препораката на Европската комисија за почеток на пристапните преговори со Македонија.

Самарас за време на посетата планирана за февруари, освен со Борисов, ќе се сретне и со претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев и со спикерот на Парламентот Цецка Цачева. /www.kanal5.com.mk
05.01.2013, 10:50

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=103144
Без Ботев няма България
05-01-2013, 11:41 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-01-2013, 11:41 AM