Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНИЈА | 2. JANUARY 2013 - 11:38
Калфин: Србија ќе профитира од заострените односи меѓу Бугарија и Македонија


Поранешниот министер за надворешни работи на Бугарија Ивајло Калфин вели дека Србија е таа која најмногу ќе профитира од заострените односи меѓу Македонија и Бугарија,пренесува Инпрес.- Бугарската влада предводена од ГЕРБ, е сконцентрирана кон односите само со еден сосед. Од друга страна, бугарската влада ги затвора очите за проблемите со другите соседи. Позицијата на Бугарија дава основа за владата во Скопје да започне европска анти-бугарски кампања. Овој пат тие ќе бараат широка јавна поддршка со аргументот дека Бугарија го попречува патот на Македонија кон Европа, а нашиот западен сосед дефинитивно ќе се ориентира кон тесна соработка со единствениот сосед со кој нема проблеми, а тоа е Србија, коментара Калфин.

http://www.sitel.com.mk/node/52653
Без Ботев няма България
02-01-2013, 05:21 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 02-01-2013, 05:21 PM