Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


Напред Латас

Спортал БГ: Македонците „го присвоија“ и Бербатов

Информацијањата што ја објави вчера ТВ Сител на својот Веб Портал, дека Митко „Македончето“ е првиот стрелец во Премиер лигата но и во Европа во новата 2013г во дресот на Фулам, предизвика лавина реакции во Бугарија и Бугарските медиуми кои обвинуваат дека :„Скопје го искористило одличниот старт на Бербатов за да го нарече Македонец“.

Престижниот спортски портал „СпорталБГ“ во текстот под наслов „Македонци посегнаа по Бербатов“ обвинува дека Скопје го присвојува Бербатов , макар и неофицијално“.
Иронијата да биде поголема, тврди „СпорталБГ“ Македонците се обидуваат да му најдат Македонско потекло и на стрелецот на вториот гол за Фулам, Александар Качаниклиќ кој според „СпорталБГ“ е со српско потекло и настапува за Шведска.

Само за потсетување веќе одамна постои Фејсбук страна под име -„Димитар Бербатов најдобар Македонски фудбалер“ каде се води вистинска војна за потеклото на Митко „Македончето“ и неговата голема желба да заигра за ФК Вардар. На оваа страница членуваат повеќе од 2000 корисници.
Доколку некои незнаат, неговиот татко Иван, чувствувајќи ги своите Македонски корени го донел дури и младиот Димитар на проба во ФК Вардар, каде тогашното раководство на црвено-црните го одбива како недоволно талентиран и тој продолжува во ЦСКА Софија и потоа во Баер Леверкузен.
Своевремено своја акција, Бербатов да заигра во Македонската репрезентација имаше и Македонскиот портал „Бркај работа“ кој дури и собираше донации за да обезбеди дрес од Македонската фудбалска репрезентација со името на Бербатов.
Дека веста на ТВ Сител за Митко Македончето е ТОП вест во Бугарија потврдува дека е најчитана и на страниците на Бугарската национална телевиција, потоа најтиражниот дневен весник Труд и така натаму.
Нам не ни преостанува ништо друго сем да му посакаме на Митко да продолжи со головите во новата сезона и бидејќи веќе некое време го откажа настапот во Бугарската репрезентација да заигра макар на хуманитарен или егзебициски меч за Македонија. Напред Митко.

http://sitel.com.mk/node/52639
Без Ботев няма България
02-01-2013, 05:14 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 02-01-2013, 05:14 PM