Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

(30-11-2012, 09:46 PM)Han Solo Wrote: Божидар Димитров со нон стоп навреди кон Македонија

Поставувањето на новиот јарбол кај Деве Баир што треба да биде најголем досега го испровоцира дежурниот критичар на Макеоднија да се огласи во софиските медиуми

„Фактот дека ќе подигнат повисок столб со нивното национално знаме од бугарското на Деве Баир е уште еден доказ на инфериорност, или како што го нарекуваат таму," Б-комплекс ", т.е. бугарски комплекс на граѓаните на Скопје“, изјавил Божидар Димитров, актуелен директор на Националниот историски музеј.

Според неговите зборови - фактот дека Македонија ќе подигне столб 20 метри повисокот од бугарскиот не значи дека ќе стане поголема и посилна од Бугарија.

„Се прашувам за колку време на Деве Баир ќе се вее црвеното знаме и кога ќе биде заменето од друго црвено, но со албанскиот орел. Ако Груевски е толку храбар, нека распне 75-метар јарбол со македонско знаме на врвот на Дебар,Тетово, Гостивар или Кичево, или и снаселбата на Ромите во Охрид ", изјавил Божидар Димитров.

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...478E889F66

„B-KOMPLEKS“ SUSEDA
Odluka vlasti Makedonije da na prelazu Deve Bair, na granici sa Bugarskom, državnu zastavu istakne na jarbolu višem 20 metara od susedskog, ponovo je izazvao novi komentar iz Sofije, ovoga puta od direktora nacionalnog istorijskog muzeja Božidara Dimitrova.
- Činjenica da će podići viši sub od bugarskog sa njihovom nacionalnom zastavom na Deve Bairu, predstavlja još jedan dokaz inferiornosti, i kao što to tamo nazivaju "B-kompleks", - bugarski kompleks građana Skoplja, izjavio je Dimitrov.
On objašnjava da time što podiže jarbol sa zastavom viši za 20 metara od bugarskog, ne znači da će Makedonija biti veća i snažnija od Bugarske.
- Pitam se koliko će se dugo na Deve Bairu vijoriti crvena zastava i kada će biti zamenjena drugom crvenom, ali sa albanskim orlom. Ako je (Nikola) Gruevski tolkiko hrabar, neka podigne 75 metara visok jarbol sa makedonskom zastavom na vrhu u Debru, Tetovu, Gostivaru ili Kičevu, ili i u naselju roma u Ohridu, izjavio je Dimitrov.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299....Makedoniji

Както и да е - дреболии...ситници е по-интересната дума...;
Живи и здрави и весели празници!
29-12-2012, 12:38 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 29-12-2012, 12:38 PM