Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЗА 11 МЕСЕЦИ, 29 ПАТИ ЈА ОБИКОЛИЛЕ ЗЕМЈИНАТА ТОПКА


Бугарските пратеници "растураат" со службените автомобили!


Бугарските пратеници максимално ги искористуваат службените поволности. Според податоците на бугарската парламентарна администрација, за неполна година, или поточно 11 месеци, 240-те пратеници со службените возила поминале 1,2 милиони километри, што соодветствува на километражата 29 пати да се обиколи земјината топка по екваторот, чија должина изнесува 40 илјади километри, јавуваат медиумите во Софија.

Најмногу патувал социјалистот Пенко Атанасов, кој успеал да помине 43 илјади километри. По него на листата е пратеникот од владејачката ГЕРБ Јордан Бакалов, кој поминал речиси 35 илјади километри, а на третото место е Јордан Ѓузелов со поминатите 33 илјади километри.
Планирано е во следната година Бугарија да потроши околу 900.000 евра за купување нови автомобили за Парламентот, а старите најверојатно ќе бидат подарени.

Во првите 11 месеци од годинава, пак, за дневници и ноќевања пратениците земале над 650.000 евра од државата. Најмногу пари, 12.000 евра, потрошил пратеник од Турското движење за правата и слободите Ѓунај Сафер.

http://vecer.com.mk/?ItemID=712A9D48B0E5...D5F0529806
Без Ботев няма България
27-12-2012, 06:06 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-12-2012, 06:06 AM