Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

[bd]Бугарските пратеници, за 11 месеци, 29 пати ја обиколиле Земјината топка со службените автомобили!?[/b]

Пратениците во Бугарија, за 11 месеци од оваа година, со службените возила поминале 1,2 милион километри, што е доволно 29 пати да се обиколи Земјината топка и тоа по екваторот, јавија бугарските медиуми.

[Бугарските пратеници, за 11 месеци, 29 пати ја обиколиле Земјината топка со службените автомобили!?]

Според податоците на парламентарната администрација во Софија, најмногу патувал социјалистот Пенко Атанасов, кој поминал 43.000 километри. Земјата, на екваторот, е долга 40.000 километри.

На второто место е пратеникот од владејачката ГЕРБ Јордан Бакалов, кој поминал речиси 35.000 километри, а на третото место е Јордан Ѓузелов со поминатите 33.800 километри.

Надлежните во бугарскиот парламент планираат во наредната година да потрошат околу 900.000 евра за купување нови автомобили, а старите најверојатно ќе бидат подарени.

Во првите 11 месеци од годинава, пратениците за дневници и ноќевања, земале повеќе од 650.000 евра од државата. Најмногу пари, 12.000 евра, потрошил пратеник од Турското движење за правата и слободите Ѓунај Сафер.

Во бугарскиот парламент има 240 пратеници.
http://www.kanal5.com.mk


http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=10...tId=102452
Без Ботев няма България
26-12-2012, 02:01 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-12-2012, 02:01 PM