Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

По древно антична македонска традиция България е описана като ад на земята.

Европски правила на бугарски начин

Од неодамна пушењето е забрането во затворени јавни простории во Бугарија, но цигарите можат слободно да се рекламираат.

Неодамнешните истражувања покажаа дека Бугарите се еден од најнесереќните народи во Европската унија. Од друга страна, Бугарија е распната меѓу новата европска и балканската реалност во многу прашања. Од неодамна пушењето е забрането во затворени јавни простории во Бугарија. Репортерот на Ал Џезира ја посети Софија, од каде известува за отпорот кон правилата кои ги наметнува Европа.

- Во Бугарија сите пушат, тоа е традиција. Тој закон не е добар - вели студентката Силвија.

Гордоста е историја

Нема пушење во затворено и кон тоа сите строго се придржуваат, но затоа цигарите можат слободно да се рекламираат секаде. Европски тенденции Бугарија очигледно се обидува да ги прилагоди на своите реалности.

За забраната за пушење многу се зборува, но за пензионерите тоа е најмал проблем.
- Гордоста остана во историјата - вели пензионер кој носи знаме и слика од народни херои.

Група пензионери често демонстрираат пред зградата на Владата.
- Пензијата ми е 100 евра. Има пензии и од 60 евра. Како да се живее со тоа? Пеколот на комунизмот се уште не е поминат - вели Мариа Демезлиева, пензионирана новинарка.

Пониски цени

За среќа, во Бугарија цените се се уште ниски во споредба со остатокот на Унијата. Но, како и другите поголеми градови, Софија има своја скапа улица. Целата просечна плата тука може за момент да се потроши. Продавниците сепак добро работат. Вработените не сакаат да зборуваат пред камера, но велат дека имаат доволно богати клиенти. Уличниот свирач не го интересира шопинг. Задоволен е со тоа што ќе го собере. Нему Европа му го остварила боемскиот сон.

- Луѓето ме слушаат и кога одам на Канарски острови и во Амстердам, Инсбрук. Свирам низ цела Европа - задоволен е уличниот свирач Робот.

Многумина сонуваат да заминат, од што се плаши западна Европа. Претседателот од својата зграда на сите им посакува среќна Нова година, а Бугарите сепак очекуваат многу повеќе од добри желби.

http://www.sitel.com.mk/evropski-pravila...ski-nachin
Без Ботев няма България
25-12-2012, 09:16 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-12-2012, 09:16 PM