Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Потегот на Борисов обид за добивање гласови

За разлика од Грција, каде што секогаш чекорите на официјална Атина кога е во прашање Македонија се примаат речиси едногласно и без јавно спротивставување, кај источниот сосед дел од политичката и од интелектуалната јавност препознава погрешен потег на нивното раководствоБојко Борисов

ПОЛЕМИКА ВО БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ

Обид на Бојко Борисов да придобие повеќе гласови од националистите во Бугарија на парламентарните избори што ќе се одржат во јули идната година и лоша одлука за меѓународниот имиџ. Ова се главните две поенти што во бугарската јавност ги пласираат тамошните аналитичари и политичари што не се согласуваат со одлуката на актуелната тамошна власт да го блокира датумот за преговори со Европската Унија. За разлика од Грција, каде што секогаш чекорите на официјална Атина кога е во прашање Македонија се примаат речиси едногласно и без јавно спротивставување, кај источниот сосед дел од политичката и од интелектуалната јавност препознава погрешен потег на нивното раководство.

Според Стефан Попов, извршен директор на бугарската фондација „Риск мониторинг“, позицијата на Бугарија може да се објасни единствено со тоа што лидерите на владејачката партија ГЕРБ се вклучуваат во линијата на тонот на АТАКА, ВМРО и други за да фатат позиции за изборите.

„Стратегискиот интерес на Бугарија не е сврзан директно за Македонија, туку со интегрирањето на целиот Балкан во ЕУ. Во многу свои точки регионот продолжува да е полн со експлозиви што не се знае кога ќе експлодираат. Секое гледање на една страна не само на Македонија е недалековидно - коментира Попов за бугарскиот весник „Капитал“.

Тој прашува и кои критериуми за членство ги исполнувала Бугарија, прашувајќи дали тоа е независната судска власт или, пак, административниот капацитет.

- Состојбата во Бугарија денес, шеста година откако е член на ЕУ, е влошена за тие критериуми. Ако имаше механизам за повторно разгледување на членството во Унијата, не сме сигурни дека нема да отпадневме од ЕУ - вели Попов.

Аналитичарот смета и дека тврдите барања кон Македонија се нечесни и дека е смешно Бугарија да се поставува како старател на Македонија.

- Какви аргументи и да измисли Бугарија за да ги поддржи резервите кон Македонија тие ја поставуваат во исто гнездо со Грција. Тоа е акт на доброволно урната репутација: Грција има многу лош глас поради поведението кон Македонија, со хистериите за името, со блокирањето на преговорите за членство во НАТО и во ЕУ и со секакви опструкции. Што и да каже МНР, ваквиот потег ја сместува Бугарија во таа група - оценува Попов.

Слично мислење има и Меглена Кунева, која беше прв бугарски еврокомесар и поранешен главен преговарач за зачленување на Бугарија во ЕУ, а сега е претседател на „Движење Бугарија на граѓаните“.
Според неа, бугарската држава направи грешка откако се одлучи да биде против определувањето датум за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ.

- Бугарија ја пропушти исклучителната можност преку Европската Унија да ја заштити својата позиција кон Македонија. Имавме можност да ги поставиме јасно нашите барања, да го поддржиме давањето датум за почеток на преговорите и додека тие траеја постојано да ги следиме и да бараме исполнување на очекуваниот резултат - коментира Кунева за бугарските медиуми.

Речиси сите бугарски политичари и аналитичари што ја критикуваат ваквата постапка на Владата на Борисов сметаат и дека таа ќе ги поттикне антибугарските струи во Македонија.

- Едно внатрешнополитичко прашање беше искористено за внатрешнополитички цели. Власта се обиде да мобилизира гласови барајќи ги симпатиите на националистичките настроени гласачи. Утре никој нема да памети дека власта на премиерот Борисов го запрела членството, туку сите ќе кажат дека Бугарија го направила тоа. Тоа е недалековидна политика - вели бившиот еврокомесар Кунева.

Веднаш по состаноците на Европската Унија, на кои се одлучи земјава да не добие датум, а Бугарија ја покажа својата гласност и сериозност, реагираше и првиот демократски избран претседател на источниот сосед Жељу Жељев.

Според него, Софија се доближува кон нивото на Грција, која ја блокира Македонија за влез во НАТО и во ЕУ поради името.

- Не значи дека треба да си ги мериме силите доколку во Македонија се зборуваат лаги и измислици за Бугарија. Тоа е друго, членството на Македонија во ЕУ е одговорност на Бугарија - коментираше Желев.
Според поранешниот специјален пратеник во Македонија за време на конфликтот во 2001 година и поранешен американски амбасадор во Бугарија, Џејмс Пердју, промената на политиката и блокадата на македонските евроинтеграции е спротивна и на бугарските интереси и не е мудар потег.


Автор: Ф.Д.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22764
Без Ботев няма България
25-12-2012, 12:41 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-12-2012, 12:41 PM