Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Мистър Бийн вече на ултиматоми премина. Само е пропуснал накрая да стави едно многозначинелно "или...."


Никола Попоски: Бугарија да покаже конкретни дела за писмените заложби!

Според шефот на македонската дипломатија, нема никакво оправдување зошто да не се нормализираат односите меѓу Скопје и Софија, доколку двете страни се посветени, за што Македонија е одлучна


Бугарските власти да ги преточат во конкретни дела заложбите содржани во договорот за соработка во европските и евроатланските интеграции, порача шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Тој посочи дека во досегашната преписка со шефот на бугарската дипломатија е заклучено дека и двете земји имаат интерес да бидат активни во овој процес. Попоски вели дека во следниот период Македонија ќе биде посветена во следниот период да дојде до придвижување во односите со Бугарија врз основа на симетричност, заемно почитување и посветеност на европската рамка на регулирање на билатералните односи. Се надева дека во следниот период би дошло до средби на министерско или повисоко ниво.
- Не би сакал да прејудицирам никаква одлука. Јас првата посета која ја направив на земја-членка на Европската унија беше токму во Република Бугарија, во чии рамки потпишавме договор за соработка во контекст на европските и евроатланските интеграции. Моја желба би била да видиме активности кои би ги преточиле тие заложби во конкретни гестови од бугарската страна. Имавме средби на ниво на работни групи. Се надеваме дека тие средби на работни групи ќе ни овозможат таа клима која сакавме да ја постигнеме со договорите да биде изразена во рамки на таа комуникација. Мислам дека многу брзо ќе има можности за остварување на средби на министерско, и се надевам повисоко ниво. Во секој случај, Република Македонија приоѓа кон тоа како можност за зголемена комуникација, вели Попоски.

Според министерот Попоски, нема никакво оправдување зошто да не се нормализираат односите меѓу Скопје и Софија, доколку двете страни се посветени, за што Македонија е одлучна.
Попоски повторно не сакаше пред време да дава очекувања за претстојната посета на медијаторот Метју Нимиц во Скопје и Атина во јануари. Потврди дека Македонија останува конструктивна во дијалогот, а коментари ќе има откако Нимиц ќе ги изнесе своите видувања.
Шефот на македонската дипломатија вчера се сретна со претставниците на дипломатско конзуларните претставништва на Македонија. На редовниот Амбасадорски совет беа присутни 30-ина шефови на ДКП-а во Македонија. Попоски посочи дека клучни насоки и приоритети во кои ќе делува македонската дипломатија во следната година се засилена дипломатска активност во делот на остварување на стратешките цели - членството во НАТО и ЕУ и особено задачите доделени од ЕК пред пролетниот извештај, како и промоција на можностите за инвестиции во државата остануваат. (В.С.)


На овие простори, пописот има повеќе политичка отколку математичка тежина!
Важно за секоја земја од регионот е при спроведување на такви операции да внимава на политичката чувствителност во тој контекст, вели министерот за надворешни работи коментирајќи ги барањата на македонското малцинство во Албанија за нов попис.
- Примена на тоа што е евростат методологија може секогаш да помогне. Знаме дека во овој дел од светот повеќе политичка отколку математичка тежина се дава на операцијата попис. Не би сакал да се остави какво било чувство на непочитување на определени процедури. И затоа во регионот државите треба да пристапат со определено ниво на политичка чувствителност бидејќи сите имаат мултикултурна и мултиетничка димензија, рече Попоски.


http://vecer.com.mk/?ItemID=D2BE0AEE1609...A007513D57
Без Ботев няма България
25-12-2012, 05:51 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-12-2012, 05:51 AM