Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија

Изјавата на турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, дадена за време на посетата на Скопје, предизвика одредено незадоволство во Софија поради тврдењето дека Турција била првата земја што ја призна независноста на Македонија. Бугарските медиуми наведуваат дека Давутоглу прави грешка, не толкувајќи дека тоа е намерно или ненамерно, со образложение дека Бугарија беше прва што ја призна независноста на Македонија.

Овие тврдења се точни затоа што Бугарија навистина прва ја призна независноста на Македонија во средината на јануари, веднаш по објавувањето на извештајот на Бадинтеровата комисија. Бугарија ја призна Македонија под уставното име и на таа своја одлука остана и по приемот во НАТО и во ЕУ. Турција ја призна независноста на Македонија во август 1992 година. (Н.Р.)


Статијата е прочитана 711 пати.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...8A77F232CF
Без Ботев няма България
24-12-2012, 12:42 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-12-2012, 12:42 PM