Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Фараж - Британија ја очекува инвазија од Бугари и Романци

Лондон, 23. декември 2012 (ИНПРЕС)
извор: Дејли Експрес фото: архива

Велика Британија треба да се подготви за огромен бран емигранти од Бугарија и Романија, предупреди претседателот на Независната британска партија (UKIP) и европратеник Најџел Фараж за „Дејли Експрес“.Фараж предвидува дека 29 милиони Бугари и Романци ќе имаат право на неограничен пристап до системите за бенефиции за невработени лица во Велика Британија по 2014 година. Според лидерот на UKIP, социо-економските состојби во двете балкански земји ќе ги поттикнат жителите да емигрираат кон Островот.

- Ова ќе биде најголемото прашање со кое ќе се занимаваме во рамките на кампањата следната година, бидејќи ќе има влијание врз секој од избирачите, за кои се бориме, рече тој.

Минатата година правилата беа сите луѓе од Источна Европа да работат 12 месеци, пред да имаат право да побараат помош како невработени, но сега тоа не е така.

- Во Бугарија, 46 проценти од населението живее под прагот на сиромаштијата. Тоа е вистинската сиромаштија - да не можеш да го прехраниш семејството - не онаа за која зборува Дејвид Камерон. Доколку бев Бугарин, сега ќе се пакував и ќе се подготвував да дојдам во Велика Британија, знаејќи дека ако не си најдам работа, ќе добијам бенефиции и засолниште, рече тој. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=B3EDF37C6C...22944F852F
Без Ботев няма България
23-12-2012, 03:12 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-12-2012, 03:12 PM