Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите земаат најниски плати во Европа

Бугарите земаат најниска плата во Европската унија, едно евро на час, во однос на 1,3 евра во Романија, 3,4 евра во Португалија, 16,6 евра во Данска или 12,2 евра во Ирска. Секој шести вработен во Европската унија добивал ниска плата во 2010 година, или 17 отсто од сите вработени, додека во Бугарија уделот на ниските плати е 22 отсто, покажуваат податоците на „Евростат“. Најголем е процентот на ниските плати во Латвија (27,8 отсто), во Литванија (27,2 отсто), во Романија (25,6 отсто) и во Полска (24,2отсто).

Најмал процент на луѓе што работат со ниски плати има во Шведска (2,5 отсто), Финска (5,9 отсто), Франција (6,1 отсто), Белгија (6,4 отсто) и Данска (7,7 отсто). Евростат забележува дека се' уште има големи разлики меѓу платите на мажите и жените во ЕУ. Просечно во 27 земји-членки 21,2 отсто од жените во 2010 година добивале пониски плати во однос на 13,3 отсто од мажите. Во целата Унија 29 отсто од вработените со ниски плати во 2010 година биле со низок степен на образование, а 5,8 отсто со високо образование. (Ек.Р.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=9ECCEAA41...EC26BEAA09
Без Ботев няма България
22-12-2012, 08:01 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-12-2012, 08:01 AM