Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција сигурно е задоволна од потегот на Бугарија

Поранешниот специјален пратеник во Македонија за време на конфликтот во 2001 година и поранешен американски амбасадор во Бугарија Џејмс Пердју не се согласува со новата политика на официјална Софија кон Скопје
ПЕРДЈУ ЗА „ТРУД“

За бугарскиот весник „Труд“ тој вели дека промената на политиката и блокадата на македонските евроинтеграции е спротивна и на бугарските интереси и не е мудар потег. Според него, таа не е во корист на широките национални интереси на источниот сосед и ја уназадува конструктивната регионална политика, која ја применувале години наназад. Со таквата политика, вели Пердју, државата успеала да ги избегне меѓуетничките страсти и конфликти и одлично соработувала со меѓународната заедница во однос на надминувањето на конфликтите и приближувањето на новите држави на Балканот кон демократските западноевропски институции.

Одлуката да се блокира Македонија, според поранешниот американски дипломат, е радикално отстапување од таквите принципи на бугарската надворешна политика.

- Новата бугарска политика кон Македонија може многу да ги влоши добрососедските односи. Без сомневање дека Македонија понекогаш е тежок партнер. Но Бугарија треба да разбере дека нејзиниот сосед е нова демократија и ја нема длабочината на институционалниот капацитет на Бугарија. Македонија оди побавно кон ЕУ и НАТО од Бугарија поради војната во Косово и внатрешниот меѓуетнички конфликт од 2001 година. Тука е и мачниот спор за името со Грција - вели Пердју.

Според него, Македонците сѐ уште се обидуваат да си го дефинираат сопствениот национален идентитет, а тоа владата на ВМРО-ДПМНЕ успешно го користела за ја задржела поддршката на гласачите.
- Грција сигурно е многу задоволна што уште една земја-членка на ЕУ постави услови за Македонија. Атина го блокира Скопје и за ЕУ и за НАТО. Но ако сепак спорот за името се реши, ќе остане ли Бугарија единствената пречка пред евроинтеграцијата на Македонија? Многу се сомневам - вели Пердју.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22761
Без Ботев няма България
21-12-2012, 02:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-12-2012, 02:43 PM