Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Хитлер исправил неправда - на Бугарија ѝ вратил дел од Егејска Македонија

Краток преглед на содржините на бугарските учебници веднаш ги открива тезите што постојано провејуваат дека Македонија е вештачка творба создадена по Втората светска војна, а дека на нејзина територија живееле Бугари што се асимилирани
ИСТОРИЈАТА СПОРЕД СОФИЈА

Разгледување и дефинирање на идните активности и договорната рамка во насока на унапредување на
соработката и односите меѓу двете земји. Ова е штурото соопштение од Министерството за надворешни работи во врска со средбата на нивни претставници со бугарските колеги одржана минатата недела во Крива Паланка. Оттаму не откриваат детали што поконкретно било зборувано и какви активности биле договорени.

Засега, пак, се познати само барањата што ги упати шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов до македонскиот колега Никола Попоски. Имено, тој бараше да биде потпишана спогодба за добрососедски односи и соработка што ќе се основа на Декларација што во 1999 година ја склучија двете земји, изградба на неопходна инфраструктура за засилена соработка, создавање заеднички работни групи за подобрување на односите во клучните области и формирање совет на високо ниво во форма на годишни меѓувладини средби.

Неофицијално, пак, се дознава дека едно од бугарските барања е и формирање заедничка група што би се занимавала со историско-културни теми, нешто што се смета за најспорно од македонска гледна точка.
Младенов во интервју за бугарската агенција Стандард дадено викендот сепак тврди дека никој не сакал да ѝ ја одземе историјата на земјава.

- Се надевам дека политичките лидери во Македонија ќе преиспитаат каква им е политиката што ги донесе во ваква состојба и ќе направи корекции. Никој не сака да ги одземе независноста, суверенитетот, историјата на Македонија. Напротив, сакаме заедно со нив и со сите наши соседи да живееме во нормални односи во ЕУ- рече Младенов.

Според професорката Биљана Ванковска, повторно сме ставени во асиметричен спор во кој Бугарија е супериорна, бидејќи е членка на Европската Унија, а и не е сосема јасно кои се нејзините барања. Таа нагласува дека ЕУ, меѓу другото, претставува и проект на помирување меѓу стари историски противници, но не и на наметнување на сопствената верзија на историјата, туку напротив на признавање на сопствените историски грешки, злосторства, асимилации, прогони и сл.

- Комисија може да се формира, еве чисто да се покаже добра волја, но смеат ли државите да бидат креатори на вакви ревизионистички проекти, и тоа од позиција на сила? Тоа е работа на историчарите, културолозите, етнолозите, антрополозите, а нивните наоди, по логиката на слободната научна мисла, може и да се разликуваат. И да појаснам, фразата културно-историска комисија значи комисија што ќе се занимава со ново пишување на историските читанки во кои соседот ќе се покаже во светлина во која тој сака себеси да се гледа, а која не мора да одговара на историските факти. Чудно е што Брисел ова го смета за нормално барање, исто како што толерира мешање во уметничката слобода, слободата на израз итн. - вели Ванковска.

Окупација или обединување на Бугарите?

Но што ако се инсистира на ново пишување на учебниците? Тогаш сигурно и ние би имале што да кажеме за содржината на бугарските учебници. Краток преглед низ нивните лекции по историја веднаш ги открива тезите што постојано провејуваат дека Македонија е вештачка творба создадена по Втората светска војна, а дека на нејзина територија живееле Бугари што се асимилирани.

Последното искрење меѓу Софија и Скопје, пак, е поврзано со случувањата за време на Втората светска војна и депортацијата на македонските Евреи за кои официјалната бугарска власт не сака да ја преземе одговорноста.

И бугарските историчари речиси и не го споменуваат тоа. Во бугарскиот учебник „Историја и цивилизација“ за трета година средно училиште во кој се обработува периодот за време на Втората светска војна се наведува дека тогашната власт била принудена да потпише таен договор со Германија за депортирање на Евреите во Хитлеровите логори во Полска, но акцијата била осуетена и така Бугарија станала една од ретките земји во светот што ги спасила своите Евреи за време на војната.

„Не е таква судбината на Евреите од ’новите земји“’ во кои Германија ја наложува својата волја и повеќе од 11.000 луѓе стануваат жртви на нацистичкиот геноцид“, пишува во краткиот дел посветен на тоа историско случување што, поттикнато од македонскиот филм „Трето полувреме“, се актуализира периодов.
Во истиот учебник пишува и дека царот Борис Трети се трудел да ја одржи неутралната позиција, но германскиот притисок бил силен, а состојбата во светот брзо се менувала, па Бугарија немала можност за избегнување на германскиот притисок и се приклучила кон Тројниот пакт.

Забележителен е обидот да се избегне вината на Бугарија, па името на Хитлер се споменува ретко, а постојано се прави обид да се прикаже дека тие всушност и немале избор.

„Во април 1941 година, кога валјакот на германската агресија ги прегазува Југославија и Грција, направен е значителен чекор напред во насока на националното обединување. На Бугарија ѝ се вратени Моравската област (со градовите Пирот, Сурдулица и Врања) и источниот дел од Вардарска Македонија. Откако Грција капитулира, на Бугарија ѝ е вратен мал беломорски дел. Бугарската држава го добива источниот дел од Егејска Македонија и поголемиот дел од западна Тракија со островите Тасос и Самотраки. Другите територии од Егејска Македонија и Беломорието остануваат под германска и италијанската окупација. Пропагандата му дава титула на царот Борис Трети како цар-обединител, но во територијална и етничка смисла обединувањето останува незавршено. Во ’новите земји’ се воспоставува бугарска воена и граѓанска администрација само до крајот на војната“, пишува во учебникот во кој постојано се инсинуира дека со тоа всушност биле вратени бугарските стари територии под нивно владеење. Што е интересно, овде се зборува и за Егејска Македонија како бугарска, што не предизвикува реакции од грчка страна. Имено, контекстот упатува на тоа дека преку сојузот со Адолф Хитлер е исправена една неправда, па на Бугарија ѝ се вратени нејзините македонски територии, плус Тракија.
Сето ова не предизвикува никакви реакции ниту од Атина ниту од Брисел, што само покажува колку е вештачки проблемот што Грција и Бугарија го наметнуваат со Македонија.


Македонците - србизирани Бугари

„Македонското прашање политички аспекти“ и „Македонското прашање, културни и психолошки аспекти“ се две одделни глави од бугарскиот учебник за четврта година средно во кои детално се обработуваат случувањата со државава покрај тоа што проблематиката се споменува речиси низ сите лекции.

Во учебникот се тврди дека постоел српски националистички проект наречен „Стара Србија и Македонија“, а дека македонизмот бил инструмент на српскиот национализам. Имено, според пишувањата, откако се увидело дека граѓаните тука имаат силна бугарска идеја и дека не може да ја прифатат српската, почнале да го применуваат македонизмот како единствен начин да се спротивстават на таквото чувство на населението.

Посебен проблем за нас би било тврдењето со кое бугарските деца учат дека македонскиот народ е вештачки создаден меѓу двете светски војни од страна на Коминтерната. Идејата била да се создадат тракиска, добруџанска и македонска нација. Првите две отпаднале, учат бугарските средношколци, а проектот „македонски“ опстанал. Како некои комисии би го решиле ова кога врз ваквото грчко и бугарско тврдење се темели обидот Македонците да бидат збришани од лицето на Земјината топка?

Според историчарот Михајло Миноски, не треба да се прават никакви историски помирувања оти, како што вели, во науката важат аргументите и нема место за отстапувања.

- Од она што го следам, сметам дека тие бараат нашата држава да ја прифати нивната теза дека имаме заедничко историско минато, дека Македонците се дел од бугарскиот етнос и како нација се создадени по Втората светска војна, односно нивното толкување е сосема спротивно и нашата наука никогаш не може да прифати такво толкување на нашето историско минато. Тоа директно ги доведува во прашање посебноста и континуитетот на нашето историско минато, врз што се заснова и нацијата и врз тоа сознание македонскиот народ се избори за своја држава. Секој компромис или какви било отстапки ги засегаат нашите национални и државни интереси - оценува Минески.

Професорот посочува и дека никој немал право да прифати какви било отстапки на сметка на нацијата и на државата.


Автор: Фросина Димеска

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22760
Без Ботев няма България
20-12-2012, 01:41 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-12-2012, 01:41 PM