Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Малко прекалявате с жертвения плач

Воскопулос: Грчката позиција е поместена кон анти-македонски политики

Според партијата на Македонците во Грција "Виножито" постои негативно поместување во грчката позиција кон Македонија, пренесува Нетпрес

64

- “Има поместувања во грчката позиција кон уште по националистички и по анти-македонски политики, а истото го следи и Бугарија”, вели Павле Филипов Воскопулос од партијата на Македонците во Грција “Виножито” во изјава за Нетпрес.

Воскопулос вели дека Грција и Бугарија многупати досега демонстрирале обединетост против интересите на Македонија и Македонците и дека се имаат договорено Бугарија да биде таа што од внатре ќе ја поткопува стабилноста на Република Македонија со нивни марионети политичари, а Грција да биде таа што ќе прави сопки на меѓународно ниво, како постар член на НАТО и на Европската Унија.

“Во однос на обвинувањата на бугарскиот премиер насочени кон Република Македонија во однос на филмот “Трето полувреме”, вестината е дека во окупираните територии на денешна Република Македонија и во нашите региони под бугарска окупација, бугарската и нацистичката власт соработувале за истребување на Еврејскиот народ. Еден премиер треба да се засрами што така зборува, не е приципиелно да се прави обид за цензура на уметничко дело филм, а треба и да се извини на Еврејскиот народ и да се угледа на однесувањето на Меркел во овој контекст”, вели Филипов Воскопулос.

http://press24.mk/story/makedonija/vosko...i-politiki
Без Ботев няма България
19-12-2012, 06:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 06:51 PM