Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Чепреганов: Бугарија и Грција ги повампирија духовите на минатото

Историјата и се повторува на Македонија. Повторно соседите водени од своите интереси се осојузуваат за сметка на Македонија и македонскиот народ, тврди директорот на Македонскиот институт за историја д-р Тодор Чепреганов, коментирајќи ги последните средби меѓу бугарскиот и грчки државен врв, каде во нивниот дијалог нашата земја е маргинализирана.

[Чепреганов: Бугарија и Грција ги повампирија духовите на минатото]

- Повторно се осојузуваат оние сојузници, од првата Балканска војна, кои што тогаш се бореа против Турција. Овде фали само уште Србија, меѓутоа гледаме дека во последната енциклопедија што ја објавија Српската академија на науките, како повторно да почнува еден обратен процес во негирање на македонскиот народ и Македонија, изјави д-р Тодор Чепреганов – директор на Македонски институт за историја.

Наместо соседите кои се дел од европското семејство, да ни помогнат што побргу и ние да им бидеме соседи во асамблејата, тие ги повампирија духовите од минатото констатира Чепреганов. Чудно е, смета тој, што Бугарија упорно го премолчува фактот за депортација на 11 илјади Евреи од Тракија и Македонија за време на втората Светска војна.

- Сепак, дополнува Чепреганов, треба да се знае што стана со судбината на 50 те илјади спасени Евреи. Сите Евреи во 1944 година беа принудени да ја напуштат Софија и да заминат во логори што ги имаше во самата Бугарија, и таму беа користени како работна сила, беа без никакви права, за нив се применуваше Законот за заштита на државата, а тие- Евреите беа ставени надвор од тој закон. Треба да се знае, дека од тие 50 илјади спасени Евреи, поголем дел од нив, поточно 40 илјади по завршувањето на Втората светска војна заминаа за Израел, дообјасни првиот човек на македонскиот Институт за историја, д-р Тодор Чепреганов.

Историчарот Чепреганов ја потврди изјавата на бугарскиот премиер Борисов, дека тие спасиле 50 илјади Евреи, напоменувајќи, дека бугарскиот народ, а не држава ги спасил од фашистичкиот геноцид.

Дејан Ефремов

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...tId=101913
Без Ботев няма България
19-12-2012, 06:33 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 06:33 PM