Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ДИЈАЛОГ СОФИЈА-ВАШИНГТОН

Бугарија се нуди за „носач“ на американски војници

Бугарија побара од САД да постават постојани воени сили во земјата со цел да се зајакне безбедноста во регионот и да ја зголемат воената соработка. Министерот за одбрана Ану Ангелов со претставници на Пентагон на почетокот на месецов разговарал за отворање на американска воена база во Ново Село, во близина на Сливен, објави бугарскиот весник „Дневен труд“, кој не сакаше да го објави изворот од бугарската војска. Ништо засега не е ставено на хартија, но договорот е да се зголемат американските трупи во земјата, е наведено во извештајот.

Антивоениот активист Брајан Бејкер од Меѓународниот центар за акција, тврди дека ако се постигне договор, Софија ќе ја предаде моќта на Владата на САД и војската ќе преставува закана за националниот суверенитет на народот на Бугарија.

- Вие навистина не може да бидете слободна земја и да имате слободни луѓе ако имате странски трупи на ваша почва - изјави Бејкер.

Американските трупи се присутни во Бугарија во изминатите шест години под Одбранбениот договор за соработка, кој беше потпишан од двете држави во април 2006 година. Со договорот на американските војници им е дозволен престој во четири бугарски воени бази, кои се под командата на Софија и се под бугарско знаме.

- Сепак, присуството на американски сили во Бугарија е исто така американски метод на безбедно прицврстување на земјата и на нејзината економија, но и на нејзините политички лидери во Вашингтон и во однос на продавање американска воена опрема - изјави Бекер.

Такво воено присуство ќе преставува закана за Русија, додаде Бејкер, и истакнува оти постои силна мотивирачка сила за одржување на студената војна, дури и без Советскиот Сојуз.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...72C29F29AD
Без Ботев няма България
19-12-2012, 06:22 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 06:22 PM