Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Чепреганов: Повторно се прави сојуз како оној од Првата Балканска војна

Директорот на Институтот за историја Тодор Чепреганов по реакцијата на бугарскиот претседател Бојко Борисов за македонскиот филм „Трето полувреме“ денеска нагласи дека 50.000 Евреи во Втората светска војна беа спасени од бугарскиот народ, а не од бугарската држава, а кои беа осудени и требаше да се испратат во логорот Треблинка.

Благодарение на Бугарската православна црква и нејзините Владици, истакна Чепреганов, кои што застанаа во одбрана на Евреите и на парламентарецот Пешев, Евреите во Бугарија беа спасени.

- Несомнено реакцијата на Борисов е резултат на филмот „Трето полувреме“, во кое се зборува за трагедијата на македонските и тракијските Евреи за време на Втората светска војна, за што во Бугарија се уште се премолчува фактот дека и покрај спасувањето Евреите во Бугарија, сепак, дадоа 11.000 Евреи во концентрациските логори на фашистичка Германија. Она што посебно е интересно во една панел дискусија на Хелсиншкиот комитет во Софија професорот Беденбаун кажа дека Бугарите се истовремено убијци и спасители на Евреите, рече Чепреганов.

Тој истакна дека 50.000 Евреи кои беа спасени да не заминат во Треблинка во 1944 година беа принудени да ја напуштат Софија и да заминат во Израел.

- Тие беа во логори во самата Бугарија, беа без никакви права, а Евреите беа ставени надвор од законите и исто така треба да се знае дека од тие 50.000 Евреи, поголемиот односно околу 40.000 по војната заминаа за Израел, вели Чепреганов.

Прашан како го коментира сојузот и блокадата на соседните држави Бугарија и Грција, Чепреганов забележа дека наместо соседите да ни помогнат да влеземе во ЕУ, тие се уште ја користат историјата да го уценуваат македонскиот народ и Македонија.

- Ако гледаме историски, повторно се прави сојуз од оние сојузници од Првата Балканска војна кои се бореа против Турција, а овде фали и уште Србија. Меѓутоа, гледаме дека во последната енциклопедија што ја објавија Српската академија на науките повторно почнува уште еден процес за негирање на македонскиот народ и Македонија, рече Чепреганов.

Според него, неприфатливо е и барањето на Бугарија нашата земја да ја прифати нивната историја, а токму тоа не оди и е против добрососедските односи.

http://sitel.com.mk/chepreganov-povtorno...nska-vojna
Без Ботев няма България
19-12-2012, 04:35 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 04:35 PM