Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

18.12.2012

Поглед

Ефхаристо, бај Бојко

Љупчо Поповски

Најстрашно би било ако македонската јавност и македонската политичка елита го оцени грчко-бугарскиот самит во Атина (во кој беа вклучени целите состави на двете влади) како создавање своевидна „антимакедонска оска на злото“. Таква оцена насочена кон самоизмама би била ужасно контрапродуктивна, би ги натерала двата клучни соседа целосно да ни го свртат грбот, а ние прометејски да си ја натовариме на грб улогата на „херои- маченици“.

Но, ужасно е тешко да ги оттргнеш ваквите мисли што надоаѓаат како циклони откако ќе ги прочиташ изјавите на Бојко Борисов и Андонис Самарас насочени кон Македонија, во кои се предупредува нашата држава дека секоја толеранција има граници. Премиерите се фалеа дека нивните шефови на дипломатии, Младенов и Аврамопулос, речиси се гушкале со истоветните ставови во Брисел околу прашањето на Македонија. Министрите за култура, Цаварас и Рашидов, и' се потсмевале на нашава држава, зборувајќи дека „Македонија не е добро дете“, а грчкиот претседател Папуљас ги спореди односите меѓу двете држави со француско-германската оска на мирот и прогресот.

Секако дека кога од Скопје ги слушаш ваквите работи може да ти се крене косата на глава. Но, гневот не ги решава проблемите, само може да ги влоши. Секој што има поодговорна функција во државава треба неверојатно сериозно да си постави прашањето зошто дојде до ваквиот развој на настаните. Каде згрешивме? Што пропуштивме? Што не видовме? Што сакаме?

Бугарија и Грција ќе ја прогласат 2013 година за година на Кирил и Методиј, сесловенските просветители, кои сакавме со векови да ги држиме во нашата прегратка, а сега ги отфрламе бидејќи не биле Александрови чеда. Ние, всушност, сме способни од се' да се откажеме во замислениот фантазмагоричен проект за единствени библиски потомци. Она што мислиме дека ќе ни остане, бидејќи, наводно, е наше, подоцна ќе го предадеме без поговор и ќе останеме без ништо – без историја, без идентитет, без иднина.

Не ни треба да фрламе рој остри стрели кон Софија. Ни треба способна дипломатија, а не рахитична како оваа, која ќе знае да ги одреди приоритетите, насоките и стратегијата како да ги поправиме односите со соседите.

Затоа што станува драматично. Неспособноста на оние што мислат дека многу знаат ја падна на колена оваа земја. Затоа ќе ги гледаме оние што до вчера не се разбираа како стануваат заљубени сојузници. На наша штета.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9A111...D2BFD230E9

Гледах ги македонсите коментари, анализи и т.н. на новата уж българска позиция...

Едно нещо не разбирам – нима в Македония не си дават сметка, че де юре и де факто - Гърция и България са съюзници – още преди края на Студената война май...;

Граница с Турция;
Мюсюлмански малцинства;
Членство в НАТО и ЕС;

И т.н. и т.п.

България трябва внимателно да балансира между интересите на Гърция и Турция в своята външна политика и в този контекст македонското прашане уви е маргинално и тя така и го третира...;

Та в Македония, ако не разбират, че Гърция и България реално са съюзници и че всяка държава се съобразява - първо - със собстените си интереси – рано или късно ще трябва да пускат шалтера ...;

Тъй че евхаристо – благодарско - мерси – това е положението...

Разбира се, и аз - както и много други - не приемам новата българска позиция – просто не ми е симпатична...и смятам, че Жельо Желев е абсолютно прав – но кой да слуша...

Но пък изглежда, от друга страна, че Македония изобщо не е в състояние да се раздели с югославското си минало и си представя света не като ЕС...а като Югославия /бивша/; и сигурно в тази македонска представа – югославяните са ги молили наремето да се придружат, а сега евро-съюзниците поставят условия – хеле пък гърци, а сега и българи...и проблемът разбира се не е в интерпретирането на историята, а в нейното игнориране...; но какво да се прави – всеки с проблемите си;

Както и да е – та по същия начин – сърбите и македонците – са съюзници /и те преди края на Студената война.../

Граница с Албания;
Мюсюлмански малцинства;
Нежелание – де факто – за членство в НАТО и ЕС;

Та на Македония и се налага внимателно да балансира между интересите на сърби и албанци, и в този смисъл отношенията с България за нея са маргинална тема и тя така я третира – "Ефхаристо бай Бойко"...; или нещо от сорта „бугарите само чекаа позади кьоше...” и т.н. и т.п.

Отношенията на Македония с Гърция – е, уви, българският модел на отношения с Гърция е единствено възможният за Македония...; и ако трябва – с малко патетика -
е да - България....предаде заветите останали от няколко загубени войни... разбра един вид, че войните са загубени и т.н. и т.п. не знам дали има благородно предателство – след като има благородна лъжа...но друга тема, а и всеки с проблемите си;

Та може би и македонците трябва най-после да разберат, че гражданската война в Гърция е загубена, че източният блок не съществува, че Югославия я няма и т.н. и т.п. и – което е най-болезнено в случая, че никой повече няма да им предлага концесии – т.е. – да ги корумпира – само защото Делчев и Тодор Александров са били българи...;
19-12-2012, 11:34 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 19-12-2012, 11:34 AM