Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов и Самарас на прес-конференција се пофалија колку се лоши

Сите грчки медиуми јавуваат за втората седница на Советот за соработка на високо ниво меѓу Грција и Бугарија што се одржа вчера, а посебно ставаат акцент на ставовите на премиерите Самарас и Борисов. Заеднички заклучок на сите е дека грчко-бугарските односи се пример за соработка што треба да го следат сите земји од Балканот и пошироко и дека Грција и Бугарија имаат стратешка соработка.

Медиумите во своите наслови ја истакнуваат пораката што и ја испратија вчера двајцата премиери на Македонија дека почитувањето на добрососедските односи е клучно за членство во Европската унија.

"Та неа" пишува дека од Атина се испратени две пораки - за соработка и разбирање на Балканот и едно предупредување до Скопје да ги почитува добрососедските односи и да не предизвикува вештачки кризи. Весникот цитира дипломатски извори според кои меѓу Грција и Бугарија постои "заемно разбирање" за прашањето за името, но додава дека Софија е загрижена од порастот на национализмот од Македонија кој се манифестира и со неодамнешните најави дека на скопско-бугарската граница ќе се постави јарбол со македонско знаме висок 60 метри".
"Етнос" пишува дека двете земји испратиле заедничка порака до Скопје за почитување на добрососедските односи и оти Атина и Софија се одлучни да го спречат развојот на национализмот и порастот на иредентизам во регионот.

"Експрес" и "Нафтемборики" го цитираат Самарас дека е задоволен од тоа што во последниот текст усвоен едногласно од ЕУ добрососедските односи се наведуваат како предуслов за членство во Унијата". "Катимерини" пишува дека Грција и Бугарија ги продлабочуваат односите, "То вима" информира дека Самарас во февруари ќе ја посети Софија.

Телевизијата Мега во својот извештај јави дека Борисов не ја криел својата лутина за скопскиот филм во кој Бугарите се обвинуваат дека им ги предале Евреите на нацистите". Телевизијата, исто така, го пренесува неговото тврдење дека Бугарија за време на Втората светска војна спасила 50 илјади Евреи.

Ќе пукнат од мака што Унгарија ја призна ПЈРМ како Република Македонија
Речиси сите грчки медиуми објавија дека Унгарија ја призна Република Македонија под уставното име. Медиумите ја пренесуваат изјавата на портпаролот на унгарското МНР, Габор Калета, кој изјави: Унгарија сега ја признава Македонија како Република Македонија во билатералните односи". Според него, унгарската влада наскоро детално ќе ја образложи својата одлука.

(Р.В.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=12F0A859F1B3...3427AE990D
Без Ботев няма България
19-12-2012, 09:38 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 09:38 AM