Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ЕдиториЈал

Услови за добрососедство се нижат ...


Младиот Македонец Лестер триумфираше на бугарското реално шоу „Биг брадер“ и доби нов автомобил, беше веста која се појави во вчерашните бугарски медиуми. Проследена беше делумно со негативни коментари од типот „како може Македонец да биде победник“, но и со дополнување дека Лестер стана љубимец на бугарската публика.

Убава вест...уште повеќе што во моментов е еден вид одговор на сите тврдења за омраза, лоши односи меѓу соседите, за антибугарско расположение... Можеби и добра порака до политичарите што значи добрососедство и немање предрасуди. Зашто, ако не беше така, ниту Лестер ќе се пријавеше да учествува во реално шоу во Бугарија, ниту бугарските гледачи ќе гласаа за Македонец.

Но, другата страна на реалноста, онаа што ја создаваат политичарите е сосема поинаква. Македонија во таа реалност стана „лошото“ дете за чие однесување се грижат соседите. Тие не се задоволни од нејзиното однесување и ја користат секоја пригода да ја искараат. Ја учат што е добро однесување, се лутат на секој потег, а никако отворено да кажат што е нивниот рецепт за добро однесување или како што го нарекуваат „добрососедство“.

И ако барањата на Атина се апсолвирани и добро познати, барањата од Софија с` уште се непозната. Опсегот се чини е голем, од Kирил и Методиј, преку јазикот, па с` до јарболот на кој ќе се вее македонското знаме на граничниот премин кон Бугарија. Уште повеќе што овие барања се претворија во услови. Ако сака Македонија да влезе во клубовите во кои веќе членуваат и Грција и Бугарија ќе мора да ги исполни сите. Ама, нивниот број секојдневно расте. Човек дури да се праша дали ќе може нешто да се каже или да се направи, а во Софија да не се гледа како провокација.

Па така, среде Атина, каде што премиерите на двете пријателски земји и добри соседи, одржаа заедничка седница на нивните кабинети, и, и покрај многуте обврски, Бојко Борисов најде време да зборува за „Трето полувреме“, објави дека Грција и Бугарија се договориле до март идната година да отворат уште еден граничен премин „Маказа“, ама иако инсистира на добрососедски односи, покрај сите работи што ги кажа за Македонија, не го искористи моментот да каже кога неговата земја ќе изгради пат до граничниот премин „Kлепало“ кој ќе ги поврзе со Берово.

И тоа е дел од добрососедските односи на кои постојано се инсистира. И дотука с` е познато. Останува уште да разбереме како Бугарија ги разбира добрососедските односи, за да можеме да сметаме на тамошната поддршка.

Но, во меѓувреме, може и да се праша што точно сака од Македонија, бидејќи тоа што го побара министерот Младенов наиде на исклучително позитивен одговор од Скопје. Останува да се ефектуира. А другото прашање на кое можеби треба да си даде одговор самата Бугарија е дали пристапот ~ е погрешен. Можеби таа греши некаде?

Жана П. БОЖИНОВСКА

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F17755044F...891837D947
Без Ботев няма България
19-12-2012, 08:14 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 08:14 AM