Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Попоски: Атина и Софија се солидаризираат во блокирањето

Клучна наша цел е зачленување во НАТО и ЕУ и понатамошно создавање на клима на добрососедство. Не смееме да дозволиме тоа да се базира на креирање на перцепции, туку единствено на факти, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, коментирајќи ги нападите кои на македонска адреса пристигнаа заеднички од Атина и Софија, кои дури недипломатски не нарекоа "лошо дете". Министерот Попоски потенцира дека може за нив во услови на криза е атрактивна политиката на солидаризирање во блокирањето и зголемување на отпорот кон определени процеси кои всушност би требало да ја генерираат неопходната стабилност на Балканот.
- Тоа што е клучно е дека тие оценки треба да ги базираме на факти, а не на желби за креирање на определена перцепција. Стојам на оценката дека во ниту еден параметар Република Македонија не нуди никаков аргумент за декредибилизирање на аспектот за добрососедство. Убеден сум дека со една таква политика која е базирана на реалност и на градење на мостови ние можеме да се придвижиме напред. Тоа е нашата придобивка. Немаме влијание врз одлуките кои се носат во други држави, но можеме да ја шириме таа енергија која ја имаме за поврзување на Балканот. Наша стратешка цел е сите овие земји од регионот да бидат дел од НАТО и ЕУ. Тие што сакаат тоа да го постигнат мора да покажат конкретни гестови, изјави Попоски.

Во врска со заклучокот во Брисел, и покрај опструкциите, министерот е задоволен од потврдата дека постојат сили во рамките на ЕУ и фактори како во земјите-членки, така и во институциите, кои се исклучително посветени да се задржи кредибилитетот на процесот за проширување и кои се заложија максимално Република Македонија и формално да ги отпочне преговорите. Според Попоски, крајниот резултат е баланс помеѓу оние кои сакаа да се продолжи опструкцијата и оние кои сакаа да се продолжи со кредибилниот напредок во европските интеграции.
- Сметам дека за нас е исклучително значајно што беа препознаени сите клучни остварувања кои беа направени изминатата година и тоа што не беше презентиран ниту еден аргумент дека Република Македонија не е подготвена, сосема спротивното, во многу сегменти покажавме исклучителни резултати од аспект на реформите и остварување на европската агенда, изјави Попоски.

Попоски оценува дека изминатата 2012 е успешна година за македонската дипломатија, во која земјава постигна многу резултати на билатерален и мултилатерален план.
- Наша конечна цел полноправно членство во НАТО и во ЕУ. Во меѓувреме, исклучително мораме да посветиме внимание на создавање на зголемени можности за економски развој, тоа е најбитно за нашите граѓани, рече министерот.

Шефот на македонската дипломатија не одговори конкретно на прашањето дали се очекува медијаторот во спорот со името Метју Нимиц наскоро да дојде во Скопје.
- Тоа е нешто што се одвива. При последната можност во која медијаторот Нимиц се состана со двајцата претставници во овој процес најави дека сака да ги посети двата главни града. Тоа што го имаме истакнато ние во минатото е дека секогаш Македонија имала отворени врати и поактивен пристап во тој процес. Тоа е констатирано и од Меѓународниот суд на правдата кој недвосмислено упатува на тоа каде постои прекршување на меѓународното право. Ниту во овој аспект ние го немаме прекршено и се надеваме дека господинот Нимиц ќе може да ја работи својата работа на ефикасен начин и се надеваме дека при било која следна можност ќе можеме да ги слушнеме неговите идеи и врз основа на тоа да се произнесеме, рече Попоски.
Македонското МНР вчера организираше новогодишен прием за дипломатскиот кор во земјава, каде биле разменети мислења за она што ја одбележа изминатата година и за она што не очекува во следната.

(В.С.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=07BAC26BE974...C68430F730
Без Ботев няма България
19-12-2012, 08:09 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-12-2012, 08:09 AM