Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бојко Борисов скаран со историјата и со вистината

Наспроти тврдењата на Борисов и речиси целата бугарска научна јавност според која бугарската војска била само набљудувач на погромот на Евреите во Македонија и Тракија светската наука со поинакви информации за улогата на соседна Бугарија во Втората светска војна.

[Бојко Борисов скаран со историјата и со вистината ]

Бугарскиот премиер вчера во Атина потврди дека главната причина за блокадата на официјална Софија за Македонија е едно уметничко дело.

Во недостаток на валидни аргументи Бојко Борисов спомена дека Македонија ќе остане надвор од унијата поради љубовната приказна од филмот трето полувреме на режисерот Дарко Митревски чие дејство се одвива во времето на бугарската депортација на македонските Евреи.

Бугарија упорно негира дека има одговорност за смртта на 97 насто од Евреите во Македонија и дека за тоа се виновни германските окупациони власти.

Наспроти тврдењата на Борисов и речиси целата бугарска научна јавност според која бугарската војска била само набљудувач на погромот на Евреите во Македонија и Тракија светската наука со поинакви информации за улогата на соседна Бугарија во Втората светска војна.

Во поставката на Меморијалниот музеј на 6 милиони Евреи жртви на холокаустот во Берлин прецизно се наведува кој е виновен за смртта на 12 000 евреи од таканаречените нови територии каде владеела царска Бугарија.

Во пролетта 1943 година Бугарија ја окупира југословенската Македонија по што окупаторите ги предадоа македонските Евреи на третиот рајх, пишува на официјалните документи во германскиот музеј.

За улогата на бугарската армија и полиција сведочи и скопјанката Нета Коен жената по чија животна приказна е снимен филмот Трето полувреме која во интервјуто направено од бугарски граѓани пред 14 години за фондацијата на Стивен Спилберг експлицитно раскажува кој го извршил погромот на македонските Евреи.

Горан Момироски

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...tId=101851
Без Ботев няма България
18-12-2012, 07:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-12-2012, 07:31 PM