Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Марш за правата на Македонците


"Денес, во ова време, во Европа, во Европската унија, во држави-членки на НАТО се кршат основните, примарни човекови права. Денес Македонците во некои држави во нашето соседство не смеат да кажат дека се Македонци, немаат право да учат на својот мајчин јазик, немаат право да имаат своја црква. Денес имам дилема дали живееме во средниот век. Тоа не се случува некаде далеку, не се случува во некои држави чии имиња не можеме да ги запаметиме или чија локација и местоположба не можеме да ја најдеме на географската мапа. Тој недостиг на основните права се случува на 50, 100, максимум 200 километри од кое било место во Република Македонија. Тоа се случува околу нас и, за жал, се случува во држави-членки на највисоко развиената Унија, односно алијанса на држави што цивилизацијата воопшто ја памети. Дајте да размислуваме за тоа, дајте да читаме и да се едуцираме за тоа, дајте инвестирајте фондови од НВО и разните фондации на оваа тема, дајте да зборуваме и дајте да маршираме за основните човекови права на Македонците...
... Затоа ние денес имаме право, но и приоритетна обврска, да им ги понудиме нашите стандарди во демократијата на сите наши соседи."

http://kurir.mk/komentari/kolumni/92651-...akedoncite
Без Ботев няма България
18-12-2012, 07:29 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-12-2012, 07:29 PM