Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Пишува македонскиот Божидар Димитров.
Тоя кавал не беше ли и кандидат за президент ? Icon_razz

Koлумна: Македонија и Бугарија добрососедски, а може ли братски?

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Го прочитав интервјуто на бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов, за бугарски “Стандард“, вели “Скопје да се замисли како ја изгуби нашата поддршка“ (во Европската Унија, м.з.).

И навистина, како братот на братот душман му стана? Европската Унија, се разбира, не инсталира европејци како супернација, во Бугарија си останаа истите Бугари, Роми и Турци, оние од времето на Сталин и Живков. Менталитетот не е манифестација преку ноќ, тоа е вековен процес... Одете на граница и ќе ви стане се’ јасно: ќе ве пречекаат истите Бугари како и пред Европската Унија. Тие, не Ние во нив, Тие во нас гледаат државни непријатели... Па претреси, па каде одите, за што одите, ви фали ова, ви треба тоа... Како и во времето на Живков... Проблемот на Бугарија не се Македонците во Македонија, та да плаче заедно со Грците прозивајќи го Брисел за добрососедски односи со Македонија. Нека се преслуша гласно Софија како звучи антимакедонизмот во Бугарија во медиумите, науката, полицијата, политиката, за да си одговори, тоа тие нам ни се непријатели или ние ним? Проблем на Софија се Македонците во Бугарија. Патем, во Бугарија нема македонско малцинство, во Бугарија само Ромите и Турците не се Македонци. Но, тоа се други релации, времето ќе ги нивелира.

Не може Софија да вели Македонците се Бугари, а кога во Македонија ќе се изгради некој споменик повеќе од времето на Тито, веднаш да реагираат Скопје ја краде бугарската историја?! Е, како може Македонците да се и Бугари и да ја крадат бугарската историја?! Односно, ако Македонците се Бугари, како може да ја крадат бугарската историја?! Толку од Европската Унија, пусто Сталин и Живков. Како и да е, децата растат. Па каде беше Бугарија кога Македонија беше во Југославија, а не со Варшавскиот пакт и НАТО Алијансата? Пустиот Живков, си умре со дупки на колениците од панталоните молејќи пред Сталин! А, ви текнува ли, со хулахопки, пенкала и мастики за џвакање правеме пари во Бугарија. Сега Софија ни држи лекции од Европска Унија. Туку ајде... знаеш како се вели, пеј живеј, прави се на Тошо и терај го магарето.

Како и да е, да сме и малку самокритични. Нашата надворешна политика е дефанзивна, стерилна, конзервирана. Во услови на агресија од сите страни по сите основи, не е доблест само визуелизацијата на просторот со историја. Треба акција, потребна е офанзива! Тоа на нашата надворешна политика и’ недостасува одамна. Ако се направи попис на советниците кои треба власта да ја опсервираат со информации за да не’ има, отколку што не силуваат за да не’ снема, салдото е катастрофално. Знаењето не се гради со дипломи, туку со искуство. Таков ков на луѓе, за жал, во власта ретко има, а не оти во Македонија ги нема... не се по волја на власта. И не оти е неприфатлива генерациската смена на администрацијата, тоа се природни процеси, ама кога тоа се прави по хоризонтала и по вертикала, со дипломци, колку и да се убави и здрави, умот не се донира, тој се кумулира и времето го креира... Ми текнува, ни доаѓа делегација конгресмени од САД, старци со седумдесет години, со бели коси, со очи како скенери, а цело време насмеани и олабавени, ние пред нив здрвени, просек дваесетипет трисет години, како деца од детска градинка меѓу пензионери во Старски дом, гревчиња...

МАКЕДОНИЈА треба да понуди договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. МАКЕДОНИЈА треба да понуди формирање Совет на високо ниво меѓу двете влади кој ќе заседава еднаш годишно наизменично во двете земји, за билатерална, регионална и меѓународна координација, размена на искуства и информации, и заемна соработка на сите нивоа. МАКЕДОНИЈА треба да иницира проекти за реална соработка меѓу двете држави. Така ќе се рушат бариерите и предрасудите меѓу двете земји и двата народа. Така ќе си се најдат сите од двете страни на границата, роднините од иселените Македонци после Илинденското востание 1903 година, роднините од иселените Македонци после Балканските војни 1912-1913 година, Македонците иселени после Лозанскиот договор од 24 јули 1923 година за размена на население меѓу Грција и Бугарија...

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов го предложи истото, се разбира, според призмата на своите интереси. Ние треба да се бориме и избориме за нашите интереси. Проблемот е, зошто друг да ни трие лук на глава кога ние можеме и мораме да ја носиме иницијативата пред сите. МНР и Владата и Претседателот и Собранието со години добиваат предлог Договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, Договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Грција, Договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Србија, Договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Албанија, од Светскиот Македонски Конгрес, ама кому збориш... Ех, Македонијо, Македонијо... Е, па, ајде бре луѓе, малку акција! Ајде господине Иванов, ајде господине Груевски, ајде господине Поповски, ајде!


http://mkdnews.com/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1...0%BA%D0%B8
Без Ботев няма България
18-12-2012, 07:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-12-2012, 07:25 PM