Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Министрите за култура на Грција и Бугарија: Македонија не е добро дете

„Македонија не е добро дете“ заклучиле министрите за култура на Грција и Бугарија Костас Цаварас и Вежди Рашидов при нивната вчерашна средба во рамките на втората седница на Советот за соработка на високо ниво меѓу двете земји.

rashidov-500

Електронското издание на „Прото Тема“ јави дека „двајцата министри разговарале за прогласувањето на 2013 година за година на Кирил и Методиј, при што Рашидов на Цаварас му го изразил своето незадоволство“ од Македонија.

- Ние ја почитуваме автономијата на другата земја но ако Македонија не стане добро дете нема да ги поддржиме. Денес тие викаат дека Кирил и Методиј се нивни, утре можат да кажат нешто друго, ја цитира весникот изјавата на бугарскиот министер.

Цаварас му честитал на Рашидов „за неговиот јасен став за прашањето, истакнувајќи дека заштитата на културното наследство не е ништо друго освен обид да се зачува историјата без фалсификати и измами поради националистичка и популистичка себичност“, пишува „Прото Тема“.

- Никој нема право да ја извртува историјата без последици, рекол Цаварас и додал дека „секој за себе може да тврди што сака, но историската вистина е конечниот суд за тоа кој е некој, од каде доаѓа и што претставува“.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/96131-M...dobro-dete
Без Ботев няма България
18-12-2012, 10:20 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-12-2012, 10:20 AM