Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Борисов и Самарас утврдуваа што е добрососедство

Седницата злоупотребена

Одржувањето заеднички седници на две влади не е ново и има многу примери и во регионов и во светот. Бугарија, на пример, освен со Грција, заеднички владини седници има и со Турција и со Романија, Грција има со Турција, Германија, на пример, имала заеднички владини седници со Франција, Израел и со Kина, САД со Kина...

Македонија досега не одржала заедничка владина седница со друга држава иако имало две иницијативи за со Србија и со Бугарија. Но, ниту една не е реализирана.

Дипломати сметаат дека тоа е корисен механизам за соработка ако се има добра политичка волја и конкретни проекти.

- Ваквите седници се корисни, се утврдува листа со заеднички приоритети и се дава поголема политичка тежина за нивно спроведување - велат нашите извори.

Сепак, поранешен македонски дипломат оцени дека вчерашната седница во Атина била искористена за злоупотреба на европски и демократски механизам. Според него, генерално, тоа е „многу интересен механизам за цементирање на односите во ЕУ кога се заканува нејзино разградување, но во случајов се работи за злоупотреба во односот кон Македонија“.

Жана П. БОЖИНОВСКА

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0697B3BB3D...8E3CBFCD4A
Без Ботев няма България
18-12-2012, 07:45 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 18-12-2012, 07:45 AM