Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9Самарас и Борисов ja официјализираа „љубовта“ - Македонија е лош сосед!


Атина, 17. декември 2012 (ИНПРЕС)
извор: Канал 5 фото: архива

Премиерите на Бугарија и Грција Бојко Борисов и Андонис Самарас одржаа заедничка средба во Атина, на која главна тема биле Македонија.

На заедничката конференција за печатот Борисов и Самарас во Атина го искажале заемното задоволство од одлуката на ЕУ во Брисел за блокирањето на интеграцијата во ЕУ на Македонија со поставувањето на новиот услов - добрососедство, јави Канал 5.

Напуштањето на иредентизмот, почитувањето на добрососедство како важна европска вредност се дел од едногласните заклучоци во Брисел, изјави Борисов, кој го посочи и филмот „Трето полувреме“ како дел од таа „недобрососедска политика“.

- Бугарија како ретко која земја спаси 50 илјади Евреи. Да можевме да ги спасиме сите, ќе ги спасевме, ама не можевме. Нашата толерантност и добрососедство имаат граници. Бугарија не заслужила да се прават филмови против неа, изјави Борисов во Атина.

Ова за Борисов е главната причина добрососедските односи да влезат како критериум. Бугарскиот и грчкиот премиер споменаа дека важно за мирот и стабилноста во регионот е сите земји од западен Балкан да бидат дел о ЕУ, но не заборавајќи да го споменат критериумот.

- Во еден ваков период на криза, на тешкотии за целиот свет, вештачките заострувања, иредентизмот не води никаде, изјави Самарас.

Интересно е да се спомене дека ниту еден од двајцата премиери во ниеден случај, ниту во делот од нивните говори каде што зборуваа за Западен Балкан и добрососедски односи и индиректно мислеа на нашата земја, ниту пак во одговорот на новинарското прашање кое бараше конкретно да се каже ставот, не ја споменаа нашата земја ниту под уставното име ниту пак под референцата ФИРОМ. (Крај)

http://www.time.mk/read/ac588a8633/2e53e...index.html
Без Ботев няма България
17-12-2012, 05:16 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 17-12-2012, 05:16 PM