Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Во Атина, Грција и Бугарија расправаа за Македонија

Грција и Бугарија ги повторија веќе добро познатите ставови за Македонија и за македонската интеграција во ЕУ на денешниот Совет за соработка на високо нив меѓу Бугарија и Грција.

Од среде Атина, грчкиот премиер, Андонис Самарас, уште еднаш порача дека иредентизмот не води никаде.

„Задоволен сум со почитувањето на принципите и критериумите што постојат во Европа. Во вакво време на криза и проблеми во целиот свет, конфликтите и иредентизмот не водат никаде. Секоја земја мора да сфати дека таквите политики не можат да бидат услов за интеграција“, изјави Самарас.

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов пак, рамо до рамо со Самарас, уште еднаш „удри“ по филмот „Трето полувреме“ и по добрососедските односи.

„Бугарија најмногу ја поддржа Македонија во нејзината европска интеграција, но не можам да прифатам да се прават филмови против Бугарија на тема спасување на Евреите за време на нацизмот. Бугарија спаси 50 илјади Евреи и тоа го признаваат сите, вклучувајќи го и Израел“, изјави Борисов.

Тој, исто така, го повтори ставот на Бугарија за почитувањето на добрососедските односи и „заемното почитување на сите страни“, истакнувајќи дека Бугарија ја поддржува интеграцијата во ЕУ и НАТО на сите земји од Балканот доколку се исполнуваат овие услови.

Инаку, во рамките на втората седница на Советот за соработка на високо ниво меѓу владите на Грција и Бугарија, денеска во Атина во присуство на двајцата премиери беа потпишани седум документи за соработка меѓу двете земји.

http://www.time.mk/read/ac588a8633/c408e...index.html
Без Ботев няма България
17-12-2012, 05:15 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 17-12-2012, 05:15 PM