Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарки краделе во ГТЦ- додека клиентките разгледувале во бутици тие им го краделе паричникот од чанта

СВР-Скопје вчера (15.12.) со кривична пријава до надлежното ОЈО- Скопје ги предаде лицата К.В.Ј. (32) и С.Е.Г. (22), државјанки на Р. Бугарија, поради основано сомнение дека со намера за себе да прибават против правна имотна корист на 13 овој месец во Градскиот трговски центар во Скопје, поточно во бутикот “Принципе“ извршиле три џебни кражби при што се стекнале со противправна имотна корист од 20.200. денари, кривично дело предвидено и казниво по член 235 од КЗМ.

Според документираните сознанија на 13 овој месец, пријавените во периодот од 12,30 часот до 13.00 часот, отишле во ГТЦ поточно во посочениот бутик каде ја забележале С.Н. (20) од с. Крушопек – Скопје, која во бутикот разгледувала по изложените предмети, по што истите и пришле и искористувајќи го нејзиното невнимание со протнување на рака во ташната која ја носела со себе и го извадиле паричникот во кој имала лична карта, студентска легитимација и 3.200 денари, со што се стекнале со против правна имотна корист од околу 3.200 денари по што се упатиле во правец на блискиот “Жена Парк“, каде што ги зеле парите, а паричникот со личните документи го фрлиле во грмушките во паркот.

Исто така, во бутикот ја забележале и оштетената М.Б. (32) од Гевгелија, која во бутикот разгледувала по изложените предмети, по што двете, К.В.Ј. и С.Е.Г., и пришле и искористувајќи го невниманието на оштетената со протнување на рака во ташната која ја носела со себе го извадиле паричникот во кој имала лична карта, возачка дозвола, кредитни картици од банки, 50 евра и околу 5.000 денари со што се стекнале со против правна имотна корист од околу 10.000 денари по што повторно се упатиле во правец на “Жена Парк“, каде што ги зеле парите, а паричникот со личните документи ги фрлиле во грмушките. И во третиот случај идентично на претходните, тие влегле во бутикот каде ја забележале Л.Ј. (62) од Скопје која разгледувала по изложените предмети, по што и пришле и искористувајќи го невниманието на Јанкуловска со протнување на рака во ташната која ја носела со себе извадиле два паричника во кои имала лична карта на нејзино име, картици од банки и околу 6.000 денари со што се стекнале со против правна имотна корист од околу 6.000 денари и се упатиле во правец на “Жена парк“, каде што откако ги зеле парите, паричниците ги фрлиле во грмушките во паркот.

Од страна на СВР-Скопје по превземени мерки и активности дојдено е до оперативно сознание дека извршители на овие кривични дела се лицата К.В.Ј. и С.Е.Г.кои од страна на полициски службеници од Отсекот за џебни кражби се пронајдени и приведени во службените простории на СВР-Скопје. Со нив е извршен разговор, извршено е и препознавање од страна на оштетените лица кои со сигурност ги препознале двете како извршители на кражбите.
Од сопственичката на бутикот доставено е ЦД со видео запис од видео надзорот во бутикот од кој се изготвени фотографии на кои се гледаат како К.В.Ј. и С.Е.Г. ја вршат кражбата над М.Б./www.kanal5.com.mk
16.12.2012, 12:30

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37...tId=101625
Без Ботев няма България
16-12-2012, 03:18 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-12-2012, 03:18 PM