Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Стразбур побара од Бугарија да ги почитува правата на македонското малцинство

Стразбур - Комисијата за следење на обврските на земјите-членки при Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) побара од Бугарија да ги почитува правата на сите малцинства, вклучувајќи ги и тие на непризнатото македонско малцинство.

ПССЕ побара од Бугарија целосно спроведување на сите одредби што ги содржи Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства, посебно во делот на спроведувањето на индивидуалните права, со оглед на тоа, како што стои во резолуцијата, дека таа не го признава постоењето на македонското малцинство и помаците. Исто така, од Бугарија се бара да ја потпише европската повелба за регионални и малцински јазици.

ПССЕ смета дека Бугарија треба да напредне во давањето на правата на лицата кои им припаѓаат на националните малцинства, во делот на промовирањето на мајчиниот јазик, како и промовирањето на нивниот културен идентитет.

ПССЕ, исто така, бара од Бугарија систематски и безусловно да ги осудува говорите на омрази насочени против малцинствата, како и да ги зајакне мерките за меѓусебна трпеливост и заемно почитување и истовремено да ги охрабри политичарите да имаат примерно однесување и да се зафати со решавањето на проблемите на ромското малцинство.

Во резолуцијата подготвена од италијанскиот парламентарец Лука Волонте и одобрена од мониторинг-комисијата на ПССЕ, се вели дека и покрај постигнатиот напредок, Бугарија треба да напредува во повеќе клучни области, како што се независноста на правосудството, борбата против корупцијата и организираниот криминал и се надева дека таа ќе продолжи да напредува на демократски начин. За резолуцијата ПССЕ ќе треба да гласа на јануарската сесија во Стразбур. (МИА)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=9B6914133...1BB08D0A17
Без Ботев няма България
15-12-2012, 07:44 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-12-2012, 07:44 AM