Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Бугарија и го сврте грбот на Македонија
Македонија извесно е да остане без датум во декември, Грција сепак најде сојузници за да ги блокира македонските преговори. Бугарија и Франција застанале зад грчките тези - Македонија прво треба да ги среди односите со соседите па потоа да влезе во преговори со Брисел.

Половина час пред да започне состанокот на министрите на ЕУ, бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов изјави дека Софија ќе инсистира на концептот датум за датум. По примерот со Црна Гора како временска рамка на земјава ќе и се дадат престојните шест месеци. До јуни ако има подобрување во меѓу соседските односи тогаш да и се одреди тога датум на Македонија.

- Да се стави акцент на добрососедските односи, да се прекине антибугарската кампања и тоа постојано зајадување кое нашето општество секојдневно треба да го трпи од страна на нашиот сосед. Тоа никако не е добро за односите меѓу двете држави и не е во духот на европските вредности. Во моментов, дискусијата е за следниот чекор кој Македонија треба да го изоди. Никој не сака враќање назад во нејзиниот развој, туку напротив сите сакаме оваа држава да се движи напред. Тоа значи стриктно исполнување на критериумите и задолженијата, истакна Младенов.

Попладнево извесна е долга дебата за Македонија. Земјата сепак има и големи поддржувачи на состанокот. Една од нив е Австрија која гласно ги повика членките на унијата да ја почитуваат четвртата препорака на Европската Комисија за земјава.

- Оваа земја е кандидат од 2005 година и ги исполнува сите критериуми. Тоа значи дека мора да и доделиме датум за почеток на преговорите, што четири години по ред во извештај го бара и Европската комисија, вели државниот секретар во австриското МНР, Рајнхолд Лопатка.

Претседавачот со Европската Унија, Кипар на состанокот на министрите фаворизира проширувањето да биде високо на агендата, само така може унијата да се спаси од политичката и економската криза.

- Јас сум оптимист дека уште еднаш ќе ја потврдиме нашата посветеност на процесот на проширување, што е едно од најефикасните средства за промовирање на мирот, демократијата и владеењето на правото во контекст на Нобеловата награда за мир што вчера ја доби Европската унија. Таа награда најмногу се должи на процесот на проширување, потенцираше шефицата на кипарската шефица и претседавач со денешниот Совет за општи работи на Унијата.

Еврокомесарот Штефан Фуле обидувајќи се да добие потврда за неговиот предлог за Македонија, детално на министрите за надворешни работи на ЕУ им образложува како да се реши македонското прашање. Останува нејасно до самиот крај чии збор ќе се почитуваат.

Ѓорги Томиќ

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...tId=101217

България изкопа гроба на Македония"
Плевнелиев и Борисов решиха България да не подкрепи Македония за ЕСНиколай Младенов очаква да се стигне до общо европейско решение за Скопие17:59 | 11.12.2012 | 4529 прочитания | Никола Лалов
Размер на текста

Сн. БГНЕС

България ще бъде сред държавите, които няма да подкрепят Македония за получаване на конкретна дата за започване на преговори с Европейския съюз (ЕС). Българската позиция е била обсъдена на среща между президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов.

Въпросът все още не е бил разглеждан от парламента, въпреки че от външно министерството на няколко пъти посочиха, че ще искат и позиция на депутатите.

Темата ще бъде във фокуса на предстоящото заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък. Към момента няма съгласие в рамките на ЕС по въпроса. Предложението на Европейската комисия е Македония да започне преговорите през юни догодина, а решение на спора с Гърция за името да се търси паралелно на ранния им етап. Това предложение се подкрепя от 14 страни-членки начело с Австрия, които смятат, че ако няма видима европерспектива, Македония ще се върне назад в развитието си.


Жельо Желев: Това е грешка
"Това е грешка, така не се прави". Така първият български демократично избран президент д-р Желю Желев коментира българската позиция за Македония.
Според него по този начин страната ни се смъква до нивото на Гърция, която блокира Македония за НАТО и ЕС единствено заради името.
"Това не значи, че трябва да подминаваме, когато по адрес на България се говорят лъжи и измислици от страна на управляващите в Македони. Но това е друго, а подкрепата на Македония за еврочленство е и българска отговорност", посочи Желев пред БГНЕС.


България обяви официално своите резерви към членството на Македония в ЕС, които се дължат на антибългарската кампания и кражбите на история. Тези притеснения обаче не се отчетени в предложението на ЕК. България иска спрямо Македония да има изискване и за добросъседски отношения и иска да бъде определена дата, но за ново обсъждане на въпроса.

Франция също е внесла свой проект без дата и е била подкрепена от Германия.

Росен Плевнелиев и Бойко Борисов са категорични, че страната ни подкрепя европейската перспектива на Република Македония, но българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, сред които приоритетно място заемат добросъседските отношения, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.

Според Плевнелиев и Борисов перспективата за еврочленство ще се отключи "не чрез пропаганда и "маркетингови кампании”, а чрез реални действия за засилване на добросъседските връзки между България и Македония".

"България изкопа гроба на Македония", така македонската телевизия Канал 5 коментира българската позиция.

"Гърция все пак намери съюзници, за да блокира преговорите с Македония. България и Франция застанаха зад гръцките тези - Македония първо трябва да си оправи отношенията със съседите и след това да влиза в преговори с Брюксел", посочи телевизията.

В същото време обаче външният министър Николай Младенов заяви, че очаква ЕС да "има решение, което да посочи пътя, който Македония трябва да извърви, за да премине стъпка напред към присъединяването си".

Преди началото на заседанието на Съвета на ЕС по общи въпроси в Брюксел Младенов посочи, че няма промяна в българската позиция по отношение на Македония и отбеляза, че "чуваемостта на Европейската комисия и на останалите държави в ЕС към българската гледна точка по този въпрос се е повишила чувствително през последните месеци".

"За България е важно това, за което говорихме през последните месеци и за което настояваме от години, да видим като резултат - акцент върху добросъседските отношения с нашата страна, прекратяване на антибългарската кампания и това постоянно заяждане, което нашето общество трябва да търпи от страна на нашите съседи. Това по никакъв начин не благоприятства развитието на двете страни и не е в духа на европейските ценности", допълни министърът, цитиран от БТА.

Решението за даване на дата за членство се взима с пълен консенсус.

"За да има Македония българската подкрепа, тя трябва да докаже, че е готова да изпълни всички критерии, включително за добросъседски отношения", заяви Младенов.

Българското правителство втвърди тона към Македония през последните месеци, като постави официално три условия, за да подкрепи членството й в Европейския съюз. Условията бяха приети от Скопие в края на миналата седмица. Става въпрос за подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

"Надявам се преговорите ни по договора да започнат през следващата седмица", заяви Младенов във вторник.

Според него по отношение на Македония има и други проблеми, които трябва да бъдат отчетени, сред които сложният баланс на отношенията между различните етнически групи в обществото.

За Сърбия той отбеляза, че е много важно да бъде даден политически сигнал, не само за подкрепа, а и за да бъде насърчен напредъкът на Белград и на Прищина, защото и двете страни през последните месеци са положили много големи усилия в диалога помежду си и това трябва да бъде отбелязано от ЕС.

Сърбия има голям напредък в подготовката си за започване на преговори с Общността, коментира Младенов.

Критериите са ясни, еднакви за всички и с тях компромис не може да бъде правен, но предвид специфичната ситуация на Сърбия и на Косово, трябва да излъчим много ясен сигнал на политическа подкрепа и към двете страни, за да покажем, че европейската им перспектива е валидна, заяви министърът.

Бугарија и го сврте грбот на Македонија - България изкопа гроба на Македония

http://www.mediapool.bg/плевнелиев-и-бор...00584.html

Българската позиция ще стане ясна утре - четвъртък...; промяната в бг позиция би била контра-продуктивна; Жельо е прав...
12-12-2012, 01:33 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 12-12-2012, 01:33 AM