Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Попоски: Бугарија не ја условува Македонија

На бугарските услови денеска реагираше шефот на дипломатијата, Никола Попоски, кој оцени дека она што го добил како одговор од Софија е на добра линија и дека не гледа можност оваа земја да ја блокира Македонија во Европскиот совет околу препораката за преговори. Според него, Бугарија со писмото ги пресретнува македонските иницијативи и предлага да се подигне нивото на соработка меѓу двете земји, па затоа не смета дека на каков било начин ја условува Македонија.

„Клучната линија е што Бугарија ја поддржува Македонија во сите клучни моменти. Тоа и самиот министер Младенов повеќе пати го потенцира во писмото, истакнувајќи ја нивната поддршка. Токму затоа не гледам причина зошто Бугарија би го сменила пристапот за поддршка на евроинтегративниот процес на Македонија. Напротив, сметам дека со нашите предложени иницијативи и нивно поведување од страна на Бугарија, двете земји ќе ја подобрат соработката“, рече Попоски. (С.Ј.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=CCCF1143D...E13B944F61
Без Ботев няма България
30-11-2012, 12:36 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 30-11-2012, 12:36 PM