Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Министерот Попоски на Бугарите им признал дека слабо стои со историјата

Моите познавања на историјата се мошне ограничени, признал министерот за надворешни работи Никола Попоски на работниот појадок утрово во Брисел со амбасадорите на земјите-членки на Унијата, пренесе „24 Вести“.
Тој, одговарајќи на дискусијата на бугарскиот дипломат, се оправдал дека единствените сознанија за историјата ги добил во Франција, каде што се образувал.
- Ова е навистина моја слаба страна. Јас учев во Франција средно образование и друго и сите историски лекции ги научив таму. Во Франција учевме дека нацијата настанала со Француската револуција и дека дури од тогаш има национални држави. Не знам, но ова е историјата што јас ја знам - рекол Попоски и побарал историјата да им се остави на историчарите.
Шефот на македонската дипломатија е во тридневна посета на Брисел и на европските институции во пресрет на клучниот состанок на Европскиот совет во декември, од кој Македонија очекува датум за почеток на преговорите.
На средбите со европарламентарците, тие се интересирале за преговорите околу името со Грција, последните инциденти со палење на знамиња и со обидите за справување со азилантските бранови.

http://www.plusinfo.mk/vest/68431/Minist...istorijata
Без Ботев няма България
28-11-2012, 07:55 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-11-2012, 07:55 PM